•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
یکشنبه, جولای 3

آتنا دائمی و خواهرانش به حبس محکوم شدند / سند

0
312

Daemi-Sisters2-300x191.pngشعبه ۱۱۶۲ مجتمع قضایی قدس تهران، هر یک از خواهران دائمی (آتنا، انسیه و هانیه) را به سه ماه و یک روز حبس محکوم کرد. بر اساس این حکم، محکومیت انسیه و هانیه دائمی به مدت یک سال تعلیق شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، بر اساس این حکم، آتنا دائمی و خواهرانش از اتهام ممانعت از اجرای حکم بازداشت تبرئه شده اند اما شعبه ۱۱۶۲ دادگاه کیفری دو تهران به ریاست قاضی علی بابایی در مورد اتهام «توهین به مامورین در حین انجام وظیفه» مکتوب کرده است: “اتهام انتسابی محرز و مسلم است و به استناد ماده ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۵۷ هریک از متهمان را به تحمل سه ماه و یک روز حبس با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم می نماید و نظر به شرایط خاص متهمان ردیف های دوم و سوم، دادگاه اجرای حکم را در مورد ایشان مصلحت ندانسته و به استناد مواد ۴۶ و ۴۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ قرار تعلیق اجرای حکم را به مدت یک سال صادر می نماید.”

لازم به یادآوری است، ساعت ۸ صبح روز ششم آذر ۹۵، آتنا دائمی فعال مدنی جهت تحمل ۷ سال حکم حبس در منزل پدری‌اشتبا خشونت و تهدید توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. این فعال مدنی از ماموران بازداشت کننده‌‌اش شکایتی را نیز از همان روز بازداشت در دست پیگیری دارد .

وی در نامه ای سرگشاده از زندان با بیان اینکه توسط مامور زن مورد ضرب و شتم قرار گرفته و مامور مرد قرارگاه ثارالله سپاه تهران هم اقدام به استفاده از اسپری فلفل نموده، خبر از شکایت خود از آن‌ها داد. خانم دائمی در این نامه اجمالا روند بازداشتش را شرح داده بود. او در این نامه تاکید کرده که در راه زندان توسط این مامورین تهدید به پرونده سازی شده و به او گفته‌اند “آشی برایت می‌پزیم که دیگر فکر بیرون آمدن از زندان را از سر بیرون کنی”.

در تاریخ در ۲۸ دی ماه، جلسه رسیدگی به اتهامات آتنا دائمی، در این پرونده، در دادسرای شهید مقدس زندان اوین برگزار شد. در این جلسه اتهامات «توهین به رهبری، توهین به مسئولین و نشر اکاذیب» که پیش تر طرح شده بود از پرونده برداشته شد و تنها دو اتهام «توهین به مامورین هنگام بازداشت و ممانعت از اجرای حکم» در پرونده مانده بود. این تغییر در پرونده درپی «احضار و شهادت دادن ماموران نیروی انتظامی، دفاعیه وکیل و انکار ویدئوی ضبط شده هنگام بازداشت» روی داده بود.

همچنین، چهارم بهمن ماه جلسه رسیدگی به اتهامات سه عضو خانواده آتنا دائمی در دادسرای شهید مقدس زندان اوین برگزار شد. در این جلسه، برای انسیه و هانیه دائمی با تفهیم اتهامات «ممانعت از اجرای حکم و توهین به ماموران نظام» قرار ۴۰ میلیون تومان کفالت صادر و حسین فاتحی داماد این خانواده از اتهامات مطروحه تبرئه شد.

خانم ها انسیه و هانیه دائمی پس از تفهیم اتهام با صدور قرار کفالت آزاد شدند.

با این حال، روز ۲۲ اسفندماه ۹۵، در حالی که پیش تر “آتنا و خواهرانش از همین اتهامات تبرئه شده بودند” جلسه رسیدگی به اتهامات آتنا دائمی و خواهرانش انسیه و هانیه دائمی مجددا در مجتمع قضایی قدس برگزار شد .

یک منبع نزدیک به خانواده دائمی دراین‌باره به گزارشگر هرانا توضیح داد: “طبق قانون وقتی پرونده ای در مرحله بازپرسی منع تعقیب می‌خورد، دیگر به هیچ عنوان دوباره باز نمی‌شود مگر به دستور دادستان. در صورتی که نماینده دادستان ناظر بر زندان هم از این موضوع اطلاعی نداشته است.”

منبع نزدیک به خانواده دائمی در پایان تصریح کرد: “به شکایت آتنا از سپاه نیز رسیدگی نشده و حتی نامه اعتراض وی هم در دفتر آقای چهارمحالی رئیس زندان، گم شده. در دادگاهی که در دادسرای قدس برگزار شد، قاضی هیچ اطلاعی از شکایت آتنا از مامورین سپاه نداشت.”

لازم به یادآوری است آتنا دائمی ۲۹ ساله، بیست‌و‌نهم مهرماه سال ۹۳ بازداشت و ۸۶ روز در سلول انفرادی بند دو الف تحت بازجویی بود. وی در تاریخ ۲۸ دی‌ماه ۱۳۹۳ پس از پایان بازجویی ها به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

این فعال مدنی پس از چندین بار به تعویق افتادن جلسه دادگاه نهایتا در تاریخ ٢٣ اسفند ٩٣ در دادگاهی به ریاست قاضی مقیسه، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با حضور وکیل خود و دیگر متهمین این پرونده به نام‌های امید علی شناس، ئاسو رستمی و علی نوری مورد محاکمه قرار گرفت. وی به دلیل فعالیت های مدنی مسالمت آمیز، به اتهام «تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، توهین به رهبری، توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و اختفای ادله جرم» به ۱۴ سال زندان محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدید نظر به ۷ سال حبس کاهش پیدا کرد .

برچسب هاموضوعات روز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: