•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

آزادی افسانه امامی, شهروند بهائی با قرار وثیقه

0
376

عصر امروز شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷, افسانه امامی شهروند بهائی که در تاریخ ۱۳ بهمن ماه توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود با زداشت شده بود با تودیع وثیقه ۵۰۰  میلیون تومانی بطور موقت از زندان اوین آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷, افسانه امامی شهروند بهائی ساکن تهران, که در تاریخ ۱۳ بهمن ماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت شده بود با تودیع وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی بطور موقت از زندان اوین آزاد شد.

با توجه به آزادی افسانه امامی همسر و برادر همسر وی که در تاریخ ۲۰ اسفند ماه بازداشت شده اند همچنان در زندان اوین محبوس هستتند.

یک منبع نزدیک به این شهروند بهائی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید خبر آزادی افسانه امامی گفت: امروز شنبه در حدود ساعت ۵ بعدظهر خانواده خانم امامی برای پیگیری آزادی وی به زندان اوین مراجعه کرده بودند. اما متاسفانه تا زمانی که آنها در آنجا حضور داشتند از آزادی این شهروند بهائی ممانعت بعمل آمده بود.

بعد از اینکه خانواده افسانه امامی زندان اوین را ترک کردند متوجه شدند که این شهروند بهائی از زندان آزاد شده است.

لازم به ذکر است که در تاریخ ۱۳ بهمن ماه سالجاری نیروهای امنیتی با هجوم به منزل افسانه امامی در حضور سعید ناصری,همسر وی اقدام به تفتیش منزل کرده و برخی وسائل شخصی از قبیل: لب تاب, کامپیوتر, کتب و جزوات ایشان را نیز ضبط و پس از حضور افسانه امامی اقدام به بازداشت وی کرده و وی را به همراه خود بردند.

همچنین در تاریخ ۲۰ اسفند ماه سالجاری “حمید ناصری” دیگر شهروند بهائی که برادر همسر “افسانه امامی” است در مقابل محل کسب خود در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود .

همزمان با مراجعه سعید ناصری همسر افسانه امامی به دادسرای زندان اوین که وی به جهت پیگیری وضعیت همسرش افسانه امامی و برادرش حمید ناصری که نامبردگان در بازداشت نیروهای امنیتی بسر میبرند به زندان اوین مراجعه کرده بود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب میشوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر میگیرد.

سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد.

بازداشت بدون تفهیم اتهام از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنینماده    ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر ممنوعیت بلاتکلیفی افراد در بازداشت تاکید کرده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: