•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

آزادی امین زنده دل, زندانی محبوس در زندان مرکزی ارومیه

0
444

امین زنده دل، زندانی محبوس در زندان مرکزی ارومیه، روز سه شنبه ۲۳ بهمن ماه  از این زندان مرکزی ارومیه آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، عصر روز سه‌شنبه ۲۳ بهمن ماه ۹۷، امین زنده دل، زندانی محبوس در زندان  مرکزی ارومیه بر اساس اعطای عفو به مناسبت ۲۲ بهمن تنها حدود یک ماه زودتر از موعد از پیش مقرر شده از این زندان آزاد شد.  امین زنده دل  در جریان اعتراضات دی ماه سال گذشته بازداشت و به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم نهایتا با اعتراض به رای صادره در دادگاه تجدید نظر به یک سال حبس تقلیل یافته بود. این زندانی سیاسی از آبان ماه سال جاری در حال گذراندن دوران محکومیت خود در زندان ارومیه بود. وی در تاریخ ۳ اسفندماه سال گذشته توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی نجف زاده به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از اعتراض به رای صادره در تاریخ ۹ مهرماه و توسط شعبه یک دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی به یک سال حبس تعزیری از بابت اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرائم امنیتی» کاهش پیدا کرد. آقای زنده دل اواسط آبان ماه سال جاری جهت تحمل حبس راهی زندان ارومیه شده بود. امین زنده دل در جریان اعتراضات دی ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از ۲۶ روز با تودیع قرار وثیقه، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

تجمعات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۶ مجموعه اعتراضات رهبری‌نشدهٔ مردمی و ضدحکومتی در سراسر ایران است. که از ۷ دی ۱۳۹۶ از مشهد و شهرهای بزرگ استان خراسان آغاز شد.

فراخوان شرکت در این تظاهرات که در آغاز «نه به گرانی» (پویش اعتراضات و تجمع مردمی) و اعتراض به سیاست‌های دولت حسن روحانی نامیده شد، در شبکه‌های اجتماعی انجام گرفت، ابتدا با خواست‌هایی اقتصادی، علیه فساد جاری در دولت ایران و میزان بالای بیکاری بود؛ اما با فراخوان‌های بیشتر، دامنهٔ همگانی آن فراتر از مشکلات اقتصادی رفت و مخالفت‌ها با نظام سیاسی ایران به‌ویژه علیه ولایت فقیه و مقام‌دار آن، علی خامنه‌ای را نیز دربرگرفت.

سرکوب ازادی بیان و بازداشت شهروندان به اتهام اعتراض ناقض مفاد و اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. همچنین در ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت بر حق هر شهروند بر تشکیل راهپیمائی مسالمت آمیز تاکید کرده است. در اصل ۲۷ قانون اساسی نیز از این مورد بعنوان حق برای شهروندان یاد کرده است اما حکومت جمهوری اسلامی با برخوردهای سلیقه ای و بدور از اصول حقوق بشر و قانون اقدام به سرکوب گسترده شهروندان و بازداشتهای گسترده آنان میکند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.