•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

آزادی بهاره قادری، شهروند بهائی با قرار وثیقه

0
574

بهاره قادری .jpgبهاره قادری, شهروند بهائی ساکن شیراز که در تاریخ ۲۴ شهریور ماه به همراه همسر خود, نوید بازماندگان و سه شهروند بهائی دیگر در  بازداشت شده بود روز شنبه در ساعات پایانی اداری با اتمام دوران بازجوئی از بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز بصورت موقت تا زمان برگزاری دادگاه آزاد گردید.

به گزارش حقوق بشر در ایران، بهاره قادری، شهروند بهائی ساکن شیراز که در تاریخ ۲۴ شهریورماه سالجاری به همراه همسرش نوید بازماندگان از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بود؛ در پایان ساعات اداری روز شنبه ۱۲ آبان‌ماه ۱۳۹۷ با قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز بصورت موقت آزاد گردید. لازم به ذکر است پیرو بازداشت “بهاره قادری” همچنین “نوید بازماندگان” (همسر خانم قادری) ، “الهه سمیع‌زاده” , “احسان محبوب راه‌وفا” توسط اداره اطلاعات شیراز بازداشت شده بودند که نوید بازماندگان در مورخ ۳۰ مهرماه سال جاری با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی موقتا تا اتمام مراحل دادگاه آزاد شده بود. همچنین روز پنج شنبه، ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۷ احسان محبوب راه‌وفا، از شهروندان بهائی ساکن شیراز که از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌بودند، با قید وثیقه آزاد شدند.

در آن زمان یک منبع مطلع ضمن تائید این خبر به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود : “ساعت ۶ عصر ۲۴ شهریور ماه ماموران اداره اطلاعات شیراز به کلاس روانشناسی آقای نوید بازماندگان وارد شدند و در حالی که از همه فیلم‌برداری می‌کردند، ایشان را در اتاقی دیگر مورد پرس و جو قرار داده و کارت‌های شناسایی، کیس کامپیوتر، فلش و گوشی‌های تلفن همراه، پسورد گوشی‌ها و ایمیل‌های سایر افراد را نیز از آنها گرفته‌اند. از تمام افرادی که حضور داشتند فرم اطلاعات شخصی کاملی را گرفتند و سپس در فرمی دیگر تمام اطلاعات شخصی و کاری آقای بازماندگان را از تک تک حاضرین گرفتند. پس از آن برگه‌ای را به آنها دادند و بدون اجازه به قرائت آن فقط خواستند امضا و اثر انگشت بزنند. در انتها با بردن آقای بازماندگان، به بقیه‌ی حاضرین گفتند که ۱۰ دقیقه پس از رفتن ما محل را ترک کنید. پس از آن نوید بازماندگان را به منزلش برده و پس از تفتیش منزل و ضبط وسایل شخصی، بهاره قادری (همسر نوید بازماندگان) را نیز بازداشت و همراه با وی به مکان نامعلومی منتقل کردند”.

این منبع همچنین افزود: “در همین تاریخ خانم الهه سمیع‌زاده را نیز در شیراز دستگیر کرده‌اند و صبح روز یکشنبه ۲۵ شهریور ماه نیز احسان محبوب راه‌وفا را در شیراز و در منزل شخصی دستگیر و پس از تفتیش منزل به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز (پلاک ۱۰۰) منتقل کردند.”

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در حالی مدعی شد کسی برای مذهب بهاییت و یا اعتقاد نداشتن به خدا به زندان نمی‌رود که در حال حاضر بهاییان، نوکیشان مسیحی و کسانی که به دلیل اعتقاد شخصی مطلبی را بر خلاف اعتقادات اسلامی در فضای اجتماعی نوشته‌اند بازداشت و به حکم‌های سنگین محکوم شده‌اند. علاوه بر اینکه بسیاری از بهاییان فقط به دلیل مذهب‌شان شغل خود را از دست داده‌‌اند، محروم از تحصیل شده‌اند، اموالشان مصادره شده و یا حتی کشته شدند. ادعاهای آقای ظریف خلاف آنچه در چهل سال اخیر صورت گرفته را نشان می‌دهد.

همچنین شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.