•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

آزادی حامد نرگسی، معلم بازداشت شده در دیواندره با قرار وثیقه

0
392

حامد نرگسی عضو کانون صنفی معلمان دیواندره در استان کردستان، روز دوشنبه با قید وثیقه و بصورت موقت  تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۹ آذرماه ۹۷، حامد نرگسی عضو کانون صنفی معلمان دیواندره استان کردستان با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد. وی در تاریخ ۳ آذرماه در ادامه بازداشت معلمان در جریان تحصن سراسری معلمان ایران، توسط نیروهای امنیتی در دیواندره بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه سنندج منتقل شده بود. لازم به ذکر است  که آقای نرگسی در تاریخ ۳ آذرماه در ادامه بازداشت معلمان در جریان تحصن سراسری معلمان ایران، توسط نیروهای امنیتی در دیواندره بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه سنندج منتقل شده بود. یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت : “شب شنبه ۳ آذرماه نیروهای امنیتی بدون در دست داشتن حکم، حامد نرگسی را که سابقه ۲۵ سال معلمی دارد، در منزل شخصی در شهر دیواندره بازداشت کرده‌اند”. لازم به ذکر است در جریان تحصن سراسری معلمان در روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان‌ماه، دستکم ۱۴ معلم در استان‌های خراسان شمالی، فارس، مرکزی، کردستان، خوزستان و کردستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

محمدرضا رمضان زاده و امید شاه‌محمدی دیگر معلمانی هستند که کماکان در بازداشت مانده‌ و از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست.
پیش‌تر نیز ۱۱ تن از معلمان بازداشتی به نام‌های علی کروشات، علی فروتن، حسین رمضان‌پور، حمیدرضا رجایی، حسن جوهری، محمد (مصطفی) رباطی، سعید حق‌پرست، فاطمه بهمنی، محمد کرد، پیروز نامی و محمدعلی زحمتکش، با قرار وثیقه و یا کفالت تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بودند.

در همین رابطه در تاریخ ۲ آذرماه ۹۷، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن بازداشت معلمان، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط معلمان بازداشتی شده بود.

انجمن صنفی معلمان کردستان نیز در تاریخ ۲۶ آبان ۹۷ با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن بازداشت، تهدید و احضار گسترده فعالان صنفی و معلمان خواستار توقف فشارهای قضایی و آزادی معلمان بازداشتی شده بود.

لازم به اشاره است که دور دوم تحصن سراسری معلمان طی روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان‌ماه به دنبال فراخوان قبلی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در شهرهای مختلف کشور صورت گرفت که در جریان آن تا کنون ۱۴ تن از معلمین و فعالین صنفی معلمان در استان‌های خراسان شمالی، فارس، مرکزی، کردستان و خوزستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

این شورا پیش‌تر با صدور بیانیه‌ای ضمن انتقاد از اجرایی شدن طرح “معلم تمام وقت”، نسبت به عدم رسیدگی به مطالبات صنفی فرهنگیان از سوی مسئولان در قوای سه‌گانه اعتراض کرده و از فرهنگیان کشور درخواست کرده بود تا در روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان‌ماه در دفتر مدارس تحصن نمایند.

معلمان ایران مهرماه امسال نیز به مدت دو روز به تحصن مشابهی دست زده بودند.

ازجمله مطالبات فرهنگیان در این تحصن توقف پرونده‌سازی برای معلمان و آزادی معلمان زندانی بوده است، هرانا پیش‌تر در گزارشی به بررسی جامع وضعیت معلمانی که برای استیفای حقوق صنفی خود در عین حفظ استقلال از دستگاه حاکمه تلاش کرده و بسیاری از آنان متحمل حبس، اخراج و تبعید شده‌اند، پرداخته بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: