•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

آزادی داریوش زند با قرار وثیقه از زندان اوین

0
753

download.jpgداریوش زند از فعالان مدنی بازداشت شده در ۱۲ بهمن‌ماه، امروز با تودیع وثیقه بطور موقت تا زمان برگزاری دادگاه از زندان اوین آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز مورخ ۱۳ اسفندماه ۱۳۹۶، داریوش زند با تودیع وثیقه بطور موقت تا زمان برگزاری دادگاه از زندان اوین آزاد شد. داریوش زند همسر شیما بابایی است، این زوج در دوازده بهمن‌ماه سال جاری طی یک اقدام هماهنگ ماموران امنیتی به همراه چندین فعال مدنی دیگر در سراسر کشور بازداشت شدند. روز گذشته شیما بابایی با تودیع وثیقه موقتا از زندان اوین آزاد شد. پس از گذشت یک ماه از بازداشت تعدادی از فعالان مدنی در پرونده موسوم به “۱۲ بهمن”، از جمله “بهنام موسیوند”، “سعید اقبالی” و “نادر افشاری”، “محمود معصومی” همچنان در زندان به سر می‌برند. “سعید سیفی جهان” دیگر متهم این پرونده در تاریخ ۷ اسفندماه سال جاری با قرار وثیقه به طور موقت آزاد شد.

با وجود مراجعات مکرر خانواده‌های اقبالی، افشاری و موسیوند به نهادهای قضایی، همچنان وضعیت فرزندان آنان روشن نشده است. خانواده ها این نگرانی را دارند که فرزندانشان برای بیان اعتراف دروغین تحت فشار قرار گرفته باشند.
نزدیکان این افراد در گفتگو با هرانا تاکید کردند “فرزندان آنها صرفا کنشگران مدنی مستقلی هستند که در چارچوب قانون فعالیت می‌کرده‌اند و با هیچ گروه و دسته‌ای مرتبط نبوده و نیستند.”

لازم به یادآوری است در تاریخ ۱۲ بهمن‌ماه سال جاری دست‌کم ۷ تن از فعالین مدنی به نام‌های ”محمود معصومی، سعید اقبالی، نادر افشاری، سعید سیفی جهان، داریوش زند، شیما بابایی و بهنام موسیوند” در نقاط مختلف ایران توسط نیرو های امنیتی بازداشت شده بودند.

از دلایل و جزییات بازداشت هماهنگ این فعالان مدنی کماکان اطلاعی در دست نیست. بااین‌حال می‌توان در نظر گرفت نیروهای امنیتی یک عملیات هماهنگ و سراسری که زنجیره‌ای از فعالان مدنی در اقصی‌نقاط کشور در بر می‌گیرد را رهبری کردند.

با توجه به محل نگهداری این افراد به نظر می‌آید وزارت اطلاعات متولی بازداشت این فعالان است.

حقوق بشر در ایران پیش از این در تاریخ ۷ اسفندماه سال در خبری از آزادی موقت سعید سیفی جهان با قرار وثیقه خبر داده بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.