یک شنبه , ۰۷ خرداد , ۱۴۰۲
یکشنبه, می 28

آزادی راحله نارویی با تودیع وثیقه از زندان گنبد کاووس

0
70

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲ خرداد اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، راحله نارویی، پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل کمپین فعالین بلوچ، روز دوشنبه ۱ خرداد ماه ۱۴۰۲، راحله نارویی، شهروند محبوس در زندان شهرستان گنبدکاووس پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

براساس این گزارش، آزادی راحله نارویی، پس از تفهیم اتهام وی و با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳ میلیارد تومان صورت گرفته است. 

لازم به اشاره است، راحله نارویی، در تاریخ ۷اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، برای ملاقات همسرش ـ مجید دیارگر به زندان شهرستان گنبدکاووس رفته بود و سپس در تاریخ ۹ اردیبهشت ماه محمد دیارگر و محمود ثابت زاده بر اثر مسمومیت جان باخته و ۶ زندانی دیگر هم با وخامت حال مواجه شده بودند و سپس راحله نارویی به اتهام (قتل ا طریق مسمومیت) در تاریخ ۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، بازداشت شده بود. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: