•                  
دوشنبه , ۰۷ مهر , ۱۳۹۹
دوشنبه, سپتامبر 28

آزادی رحمان صادقی فعال ترک(آذری) با تامین قرار وثیقه بصورت موقت

0
175

رحمان قاسمی .jpgرحمان قاسمی، شهروند ساکن ارومیه که پیش‌تر از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، روز جاری با تامین وثیقه آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، رحمان قاسمی، از فعالان تُرک آذربایجانی که پیش‌تر توسط نیروهای امنیتی شهرستان تبریز بازداشت شده بود، روز جاری ۱۰ آبان‌ماه ۹۷ با تامین وثیقه ۲۰ میلیون تومانی از زندان مرکزی این شهر آزاد شد. حقوق بشر در ایران پیش‌تر در گزارشی به بازداشت “رحمان قاسمی” فعال ترک(آذری) اشاره کرده بود.  لازم به ذکر است رحمان قاسمی ساکن ارومیه پیش‌تر نیز در تاریخ ۱۴ شهریور ۹۷ به پلیس امنیت ارومیه احضار و مورد باجویی قرار گرفته بود. آقای قاسمی در تجمعات مراسم قلعه بابک در ۱۶ تیرماه سال جاری نیز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در بیستم همان ماه آزاد شده بود. بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران تُرک‌زبان هستند و اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان تُرک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است. 

با توجه به اسناد بین المللی از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ انسانی نباید به دلیل نژادی مورد رفتار یتبعیض آمیز قرار بگیرد ولی حاکمیت فعال در ایران ضمن سرکوب گسترده اقوام گوناگون در ایران با روشهای خشونت آمیز در جهت سلطه افکنی بر آنها قدم برمیدارد و حقوق شهروندی آنها را در بسیاری از موارد نقض, , و یا حتی میتوان گفت از حقوق شهروندی محروم نگاه میدارد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: