•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

آزادی سمیه ویسمرادی, فعال صنفی فرهنگیان شهرستان جوانرود با قرار وثیقه

0
529

سمیه ویسمرادی، معلم  و فعالان صنفی فرهنگیان, ساکن جوانرود که در تاریخ ۱۵ بهمن ماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شده بود با قرار وثیقه و بطور موقت ازاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهاشنبه ۱ اسفندماه  سمیه ویسمرادی معلم و فعال صنفی ساکن شهرستان جوانرودِ واقع در استان کرمانشاه که  در تاریخ ۱۵ بهمن ماه سالجاری به دلیل شرکت در تجمعات اعتراضی فرهنگیان از سوی نیروهای امنیتی این شهر بازداشت‌ شده‌بود، با سپردن قرار وثیقه به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

منبع مطلعی به هەنگاو گفت: «سمیه ویسمرادی، معلم ٢۴ سالە مقطع ابتدایی مدرسە ”حضرت سمیە“ شهرستان جوانرود به دلیل شرکت در اعتصابات معلمین، روز دوشنبه ۱۵ بهمن‌ماه در حین تدریس در کلاس درس بازداشت شده‌بود و پس از دو هفته، اول اسفندماه با قید وثیقه آزاد شد».

لازم به ذکر است که مختار اسدی، یکی دیگر از معلمان ساکن سنندج است که در تئاریخ ۲۵ بهمن‌ماه سالجاری  توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان سنندج، بازداشت و پس از تبدیل قرا بازداشت به قرار وثیقه در تاریخ ۲ اسفندماه ۱۳۹۷ با سپردن وثیقه به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده‌است.

سرکوب فعالان صنفی فرهنگیان که فقط به صرف اعتراض مورد هجوم و سرکوب و بازداشت قرار میگیرند ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ و ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ناقض اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی میباشد که بر حق شهروندان بر برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح تاکید کرده است. همچنین صادق لاریجانی, رئیس قوه قضائیه در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی که با مسئولان قضائی داشت ضمن اعلام خبر اعطای ازادی به ۵۰ هزار نفر از زندانیان گفت در حال حاضر در ایران زندانی سیاسی وجود ندارد و هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.