•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

آزادی سه شهروند بهائی ساکن اصفهان با قرار وثیقه

0
362

سه شهروند بهایی ساکن اصفهان به نام‌های “فرید امینی”، “نسرین خواجه” و “مژگان خوشحال” که در روز ۲۴ آبان‌ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند در ساعات پایانی روز دوشنبه با تودیع قرار تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۸ آبان‌ماه ۹۷، “فرید امینی”، “نسرین خواجه” و “مژگان خوشحال” سه شهروند بهایی ساکن اصفهان با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند. در تاریخ ۲۴ آبان‌ماه ۹۷ این سه شهروند بهائی به همراه ۱۵ شهروند بهائی دیگر توسط نیروهای امنیتی شهر اصقهان بازداشت شده بودند. پیش از این نیز یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود: “روز پنجشنبه فرید امینی و نسرین خواجه در منزل مژگان خوشحال با ۱۵ تن دیگر از شهروندان اصفهانی در جریان کلاس سلامت توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. تا ساعات پایانی شب شاگردان کلاس آزاد و فرید امینی، نسرین خواجه و مژگان خوشحال در بازداشت ماندند”.

براساس گزارشهای منتشر شده در وبسایت حقوق بشر در ایران,  شهروندان بهائی در شهرهای مختلف کشور از ابتدای سال جاری تاکنون با موج جدیدی از فشار و نقض آشکار حقوق بشر روبه‌رو بوده‌اند. محروم شدن دست کم ۵۸ تن از دانشجویان بهایی طی کنکور سراسری سال جاری از ادامه تحصیل، اخراج حداقل ۱۱ دانشجوی بهایی در مقاطع مختلف از دانشگاه‌ها، ممانعت از فعالیت اقتصادی و اخراج دستکم ۶ تن از شهروندان بهایی از محل کار شخصی یا شرکت‌های خصوصی، احضار و بازداشت ۷۲ تن از شهروندان بهایی توسط نیروهای امنیتی، محکومیت ۲۴ شهروند بهایی به تحمل ۴۶ سال حبس و ۹ سال تبعید، ارائه گسترده محصولات اصطلاحاً فرهنگی و رسانه‌ای در راستای بهائی‌ستیزی، پلمب شدن و تداوم پلمب محل کسب بسیاری از شهروندان بهایی، تخریب قبور و ممانعت از دفن شهروندان بهایی در آرامستان‌های بهاییان در شهرهای مختلف تنها قسمتی از افزایش فشار بر شهروندان این جامعه از ابتدای سال جاری تاکنون بوده است.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: