•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

آزادی علیرضا توکلی, فعال تلگرامی با اتمام دوران محکومیت

0
436

علیرضا توکلی، فعال تلگرامی محبوس در بند ۸ زندان اوین، پس از تحمل ۲ سال و ۶ ماه حبس صبح روز جمعه ۲۸ دی ماه از زندان آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، صبح روز جمعه ۲۸ دی‌ماه ۱۳۹۷، علیرضا توکلی، فعال تلگرامی و زندانی سیاسی محبوس در بند ۸ زندان اوین با پایان دوران محکومیت ۳۰ ماهه خود از زندان آزاد شد. لازم به ذکر است که در آذرماه سال جاری، دادستانی با اینکه بیشتر از ۲۸ ماه از مدت محکومیت ۳۰ ماهه علیرضا توکلی سپری شده بود، با آزادی مشروط و درخواست مرخصی وی مخالفت کرده بود. حقوق بشر در ایران,  پیشتر گزارش کرده بود، علیرضا توکلی در تاریخ ۳۱ تیر ماه با نگارش نامه‌ای سرگشاده خطاب به سید محمود علوی، وزیر اطلاعات حکم صادره علیه خود را ظالمانه خوانده بود. علیرضا توکلی همراه با دو هم‌ پرونده‌ای دیگر با نام‌های محمد مهاجر و محمد مهدی زمان صالح، فعالان تلگرامی هستند که در سال ۹۵ بازداشت و هر کدام به ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند. حکم زندان این افراد پس از اعتراض در دادگاه تجدیدنظر با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی تجمیع یافته و اتهام توهین به مقدسات به عنوان اشد مجازات برای آنها در نظر گرفته شده و حکم هر کدام به ۵ سال حبس تعزیری تقلیل یافته است. حکم این افراد در اسفندماه سال ۹۶ در جریان عفو عمومی از ۵ سال به دو سال و شش ماه حبس کاهش پیدا کرد.علیرضا توکلی در زمان تحمل حبس به بیماری‌هایی نظیر درد مفاصل و درد در ناحیه روده دچار بود و با وجود تجویز دارو توسط پزشک بهداری زندان، هیچ تغییری در شرایط او صورت نگرفت زیرا که برخی از داروهای مورد نیاز آقای توکلی خارجی بوده و باید از خارج از زندان تهیه می‌شد.

حقوق بشر در ایران در گزارشات مختلفی محرومیت علیرضا توکلی از دسترسی بخه خدمات پزشکی را اطلاع رسانی کرده بود.

این زندانی سیاسی در تاریخ ۱۵ دی ماه سالجاری در اعتراض به عدم برآورده شدن خواسته های به حق خود که شامل تداوم محرومیت وی از دسترسی به خدمات درمانی بود دست به اعتصاب غذا زده بود. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.