•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, نوامبر 30

آزادی فعالین مدنی بازداشت شده در “تحصن برای مرتضی مرادپور” با قرار کفالت

0
443

مرتضی-مرادپور-2-765x510.jpgروز سه شنبه ۳۰ آذرماه، تمامی بازداشت شدگان تحصن برای مرتضی مرادپور با قرار کفالت آزاد شدند. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۳۰ آذرماه، تمامی تحصن کنندگان معترض به وضعیت مرتضی مرادپور که در ۲۹ آذر از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند، پس از حضور در شعبه‌ی هفتم بازپرسی دادسرای عمومی وانقلاب تبریز با قرار کفالت از بازداشتگاه آزاد شدند. فردین مرادپور (برادر مرتضی مرادپور)، میلاد اکبری، مصطفی عوض پور، وحید فائزپور، سیامک مردانی، محمد مردی، سعداله ساسانی و عادل بوقچاچی از جمله بازداشت شدگان این تجمع بوده اند. گفتنی است که خانواده مرادپور در صبح روز پنج شنبه ۲۵ آذر در اعتراض به عدم رسیدگی مسئولین به وضعیت این زندانی در مقابل دادگستری تبریز اقدام به تحصن کردند و علیرغم وعده قبلی مقامات از ملاقات با فرزندشان بازماندند. این خانواده بار دیگر از ۲۸ آذر تحصن خود را از سر گرفتند. مرتضی مرادپور از روز سه‌شنبه ۴ آبان ۹۵، در اعتراض به عدم اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در پرونده خود و ممانعت از آزادی اش اقدام به اعتصاب غذا کرده است.

با گذشت بیش از ۵۰ روز از اعتصاب غذا وضعیت جسمانی وی وخامت بوده و موجب افزایش نگرانی‌ها از سلامتی این فعال مدنی شده است.

فردین مرادپور، برادر مرتضی مرادپور پیش‌تر اعلام کرده بود که برادرش طی این مدت او نزدیک ۲۰ کیلو وزن کم کرده، با درد کلیه مواجه است و هر روز که می‌گذرد وضعیت اش بدتر می‌شود، اما گفته است تا رسیدگی به خواسته‌های قانونی‌اش حاضر به شکستن اعتصاب غذا نیست.

این فعال مدنی به همراه رسول رضوی و پس از اعلام اعتصاب غذا بدون حکم قضایی از زندان مرکزی تبریز به ندامتگاه کرج تبعید شده بود.

مرتضی مرادپور در سال ۱۳۸۸ در دادگاه انقلاب تبریز به اتهام اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم بر علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

وی به همراه برادر خود فردین مرادپور و چندین نفر دیگر از فعالان آذربایجانی در جریان راهپیمایی خانوادگی ۱خرداد۸۸ در پارک ائل گولی تبریز و پس از طرح شعارهایی در رابطه با حقوق زبانی و ملی آذربایجانی ها بازداشت و پس از نزدیک به شش ماه بازداشت به قید وثیقه آزاد شد.

برچسب هاموضوعات روز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.