•                  
جمعه , ۲۳ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

آزادی متین خالدی از زندان مرکزی ارومیه

0
322

امروز سه شنبه ۷ اسفند ماه, متین خالدی، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه که در حال سپری کردن محکومیت یک ساله حبس خود در زندان مرکزی ارومیه بود در ادامه روند آزاد سازی زندانیان که از آن با عنوان عفو ۲۲ بهمن یاد میشود از این زندان آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, در ادامه روند آزاد سازی زندانیان با  با محکومیت یک سال یا کمتر که از آن با عنوان عفو ۲۲ بهمن یاد میشود متین خالدی, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه  که پیشتر توسط شعبه یک دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود آزاد شد. متین خالدی در اسفند ماه سال ۱۳۹۶ به همراه دو نفر دیگر بنامهای “امین زنده دل” و “ناصر حسنی” توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه به ۶ سال حبس محکوم شده بودند و نهایتا این حکم در تاریخ ۹ مهرماه ۹۷ توسط  شعبه یک دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی به یک سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. و متین خالدی به یک سال حبس تعزیری محکوم گردید. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران؛ متین خالدی پیش از خروج از زندان با حساسیت زیاد مورد بازرسی بدنی قرار گرفته و دفترچه یادداشت شخصی و دفترچه تلفن وی ضبط شده است. متین خالدی پیشتر در جریان اعتراضات سراسری دیماه سال گذشته بازداشت و در اسفندماه ۹۶ توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه متین خالدی به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در تاریخ ۹ مهرماه سال جاری توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی به اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرائم امنیتی» به یک سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد.

متین خالدی خالدی اهل بانه و دانشجوی ساکن ارومیه در تاریخ ۲۵ آذرماه، جهت اجرای حکم ۱ سال حبس تعزیری به بند ۱۳ زندان ارومیه منتقل شده بود.

لازم به ذکر است که امین زنده دل در تاریخ ۲۳ بهمن ماه با توجه به عفو ۲۲ بهمن ماه در حالی که یک ماه از محکومیت وی باقی مانده بود آزاد شده است. 

لازم به ذکر است که همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب ۵۷ مسئولان قضائی جمهوری اسلامی که در این روزها منافع و پایه های حکومت خود را در معرض خطر می بینند و از سوی دیگر در تلاش برای حفظ قدرت خود هستند با اعطای اینگونه ازادای ها میخواهند برای خود موقعیت و فضائی را باز کنند.

صادق لاریجانی, رئیس قوه قضائیه در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی که با مسئولان قضائی داشت ضمن اعلام خبر اعطای ازادی به ۵۰ هزار نفر از زندانیان گفت در حال حاضر در ایران زندانی سیاسی وجود ندارد و هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد که جمله مقام عالی رتبه قضائی جمهوری اسلامی در نوع خود جای تعجب و تفکر دارد که اگر در ایران در حال حاضر زندانی سیاسی وجود ندارد و یا هیچ فردی بدلیل انتقاد مورد محاکمه و بازداشت قرار نمیگیرد پس شهروندانی مثل: آرش صادقی, گلرخ ایرائی, ارژنگ داوودی, سهیل عربی, آتنا دائمی و بسیاری دیگر از زندانیان محبوس دیگر نشان از چیست؟

سرکوب ازادی بیان ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: