•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

آزادی متین خالیدی از دانشجویان بازداشت شده با تودیع وثیقه

0
299

vasighe-azadi-movaghat-sanad-300x191.jpgمتین خالیدی از دانشجویان بازداشت شده در اعتراضات دی‌ماه اخیر که توسط دادگاه انقلاب ارومیه به اتهاماتی از جمله تبلیغ علیه نظام به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده و با ارسال درخواستی به رای صادره اعتراض کرده است، روز پنجشنبه ۲۴ اسفند ۹۶، با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی موقتا تا زمان برگزاری دادگاه تجدیدنظر از زندان ارومیه آزاد شد . به گزارش حقوق بشر در ایران، همزمان گزارش شده که ابراهیم خالیدی دیگر دانشجوی بازداشت شده وقایع دی‌ماه اخیر که به همراه متین خالیدی در زندان مرکزی ارومیه نگهداری می‌شد همچنان در بازداشت به سر می‌برد. متین خالیدی، دانشجوی بازداشت شده در اعتراضات دی‌ماه امروز پنج‌شنبه ۲۴ اسفند ۹۶ با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان ارومیه آزاد شد. متین خالیدی در دادگاه انقلاب ارومیه به اتهاماتی از جمله “تبلیغ علیه نظام” به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده است، وی با ارسال درخواست تجدیدنظرخواهی در حکم صادره امروز با تودیع وثیقه موقتا تا زمان صدور رای دادگاه تجدید نظر از زندان آزاد شد.
متین خالیدی فرزند کمال‌الدین اهل بانه و ساکن ارومیه است، وی در تاریخ ۹ دی‌ماه توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از تحمل ۶ روز بازجویی در سلول انفرادی در بازداشتگاه وزارت اطلاعات در تاریخ ۱۵ دی‌ماه به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد.

همزمان با آزادی متین خالیدی، ابراهیم خالیدی دیگر دانشجوی بازداشت شده وقایع دی‌ماه نیز علی‌رغم گذشت بیش از دو ماه همچنان در بازداشت به سر می‌برد.
ابراهیم خالیدی فرزند حسین از اهالی روستای نلاس در شهرستان سردشت و دانشجوی زیست شناسی است، وی در تاریخ ۱۰ دی‌ماه سال جاری توسط اداره اطلاعات سپاه بازداشت و پس از گذشت ۱۶ روز در سلول انفرادی با تکمیل مراحل بازجویی در تاریخ ۲۶ دی‌ماه به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد.

در خصوص دانشجویان بازداشتی پیش‌تر آقای رحمانی فضلی، وزیر کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس ادعا کرده بود “با توجه به گزارشهایی که از شهرستان‌ها و استان‌ها به ما رسیده در حال حاضر دانشجوی بازداشتی مربوط به وقایع اخیر نداریم”.
در اعتراضات اخیر که بعضا با عنوان «اعتراضات دی‌ماه» از آن یاد می‌شود، تعداد زیادی از معترضان در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند.

طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته شدند، بر اساس اعلام منابع رسمی اعتراضات در بیش از ۸۰ شهر برگزار شد، حدود ۵ هزار نفر نیز بازداشت شدند.

برخی از بازداشت‌شدگان با تودیع وثیقه و تا هنگام برگزاری جلسه‌ی دادگاه آزاد شده‌اند و برخی نیز به زندان منتقل شده‌اند، با این حال کماکان از سرنوشت و یا محل نگهداری شماری از بازداشتی‌ها اطلاع دقیقی در دست نیست.

در اسفندماه سال جاری هرانا گزارش کرد که لیلا حسین زاده دبیر شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران که در تاریخ ۱۱ دی ۹۶، مقابل منزل خود و توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود توسط قاضی ماشاالله احمدزاده رئیس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۲ سال “ممنوع الخروجی” محکوم شده است، خانم حسین زاده پیش از این ۱۶ روز را در بازداشت سپری کرده بود، همراه با خانم حسین زاده، سینا ربیعی، دیگر دانشجوی دانشگاه تهران نیز به اتهاماتی مشابه به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوع الخروجی از کشور و محسن حق‌شناس دانشجوی طراحی صحنه دانشگاه تهران نیز به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

پیش‌تر محمود صادقی نماینده تهران و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در واکنش به تشکیل پرونده قضایی برای برخی دانشجویان بازداشتی گفته بود: “شنیده‌ام که برای حدود ۵۰ نفر از دانشجویان بازداشتی پرونده قضایی تشکیل شده است”.

پیش از این نیز معاون فرهنگی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه یک دانشجو در رابطه با تجمع دراویش گنابادی و یک نفر نیز در تجمعِ اعتراضی روز جهانی زن (هشت مارس) مقابل وزارت کار بازداشت شده است، گفت که ۳ دانشجوی دیگر دانشگاه تهران نیز در ارتباط با حوادث دی ماه، برای ادای برخی توضیحات، به قوه قضاییه فراخوانده شده‌اند.

در همین زمینه پریسا رفیعی، فعال صنفی و دانشجوی هنرهای زیبا دانشگاه تهران نیز در تاریخ ۶ اسفندماه سال جاری بازداشت شده است.

پیش از این نیز هرانا در ۱۵ اسفندماه گزارش کرد که خانم چراغی در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. بنفشه چراغی ده روز بعد در تاریخ ۱۶ اسفندماه از زندان آزاد شد.

در جریان اعتراضات دی ماه سال جاری، نیروهای امنیتی اقدام به بازداشت تعداد زیادی از دانشجویان کردند و به گفته مقامات ایران بیش از ۹۰ دانشجو طی این حوادث بازداشت شده‌اند، مسئولان اذعان کردند که اکثر این افراد بدون اقدام خاصی صرفا تحت عنوان “پیشگیری از جرم” توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده‌اند.
پیش‌تر روزنامه “جامعه فردا” در گزارشی در روز ۹ آذرماه سال جاری از ستاره دار شدن دست‌کم ۱۵۰ دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در مهرماه امسال خبر داد و نوشته بود که آنان با “پیغام نقص در پرونده” مواجه و از راهیابی به دانشگاه‌ها محروم شده‌اند.

حسن روحانی در تبلیغات خود در انتخابات ریاست جمهوری و پس از روی کار آمدن دولت، وعده حذف ستاره دانشجویان،‌ بازگرداندن آنها به تحصیل و باز کردن فضای دانشگاه‌ها را مطرح ‌کرده بود، با این حال طی سال‌های گذشته، ۹۲ تشکل دانشجویی، ۸۱۳ فعال نشریات دانشجویی و هشت هزار فعال دانشجویی، در نامه‌های جداگانه به وجود “جَوّ ارعاب و تهدید” و فضای “امنیتی” در دانشگاه‌ها، به لغو برنامه‌های تشکل‌های دانشجویی و “دخالت‌های غیرقانونی و فراقانونی” در برگزاری آنها اعتراض کرده‌اند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: