•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

آزادی محمد نیکزاد, زندانی عقیدتی محبوس در زندان مرکزی ارومیه

0
526

روز یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷,  محمد نیکزاد، زندانی  محبوس در زندان مرکزی ارومیه در ادامه روند آزاد سازی زندانیان که از آن با عنوان عفو ۲۲ بهمن یاد میشود از این زندان آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۵ اسفندماه ۱۳۹۷ محمد نیکزاد زندانی عقیدتی محبوس در زندان  مرکزی ارومیه با توجه به عفو ۲۲ بهمن  از زندان ارومیه آزاد شد. این زندانی عقیدتی در بهار سال جاری به اتهام همکاری با گروه های سلفی به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این نوع از آزادی شامل حال افرادی میشود که مجموع محکومیت حبس آنها یک سال یا کمتر و یا اینکه باقی مانده مدت حبس آنها یک سال یا کمتر باشد را در بر میگیرد.  تا لحظه تنظیم این خبر تعداد کل زندانیان ازاد شده که مشمول این نوع از آزادی شده اند به ۳۹ نفر رسیده است.  لازم به ذکر است که محمد نیکزاد در خرداد ماه سالجاری به اتهام همکاری با گروههای سلفی بازداشت  و پس از مدتی  توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود. او ایام محکومیت خود را در بند ۱۳ زندان ارومیه موسوم به بند جوانان سپری کرد. با توجه به عدم اعتراض وی به حکم صادره (تسلیم به رای)، این حکم نهایتا به ۹ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد که با احتساب قسمتی از ایام بازداشت، آزادی این زندانی به عنوان عفو، صرفا کمتر از یکماه پیش از پایان موعد حبس صورت گرفته است.

لازم به ذکر است که همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب ۵۷ مسئولان قضائی جمهوری اسلامی که در این روزها منافع و پایه های حکومت خود را در معرض خطر می بینند و از سوی دیگر در تلاش برای حفظ قدرت خود هستند با اعطای اینگونه ازادای ها میخواهند برای خود موقعیت و فضائی را باز کنند.

صادق لاریجانی, رئیس قوه قضائیه در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی که با مسئولان قضائی داشت ضمن اعلام خبر اعطای ازادی به ۵۰ هزار نفر از زندانیان گفت در حال حاضر در ایران زندانی سیاسی وجود ندارد و هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد که جمله مقام عالی رتبه قضائی جمهوری اسلامی در نوع خود جای تعجب و تفکر دارد که اگر در ایران در حال حاضر زندانی سیاسی وجود ندارد و یا هیچ فردی بدلیل انتقاد مورد محاکمه و بازداشت قرار نمیگیرد پس شهروندانی مثل: آرش صادقی, گلرخ ایرائی, ارژنگ داوودی, سهیل عربی, آتنا دائمی و بسیاری دیگر از زندانیان محبوس دیگر نشان از چیست؟

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.