•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

آزادی مشروط دو زندانی سنی مذهب از زندان ارومیه

0
319

روز یکشنبه، دو تن از زندانیان سنی مذهب محبوس در زندان ارومیه به نام‌های رسول شایر و عبدالواحد سلامت، پس از تحمل دو سال حبس به صورت مشروط از این زندان آزاد شدند. این دو زندانی پیش‌تر توسط شعبه ۱۰ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی، هر یک به پنج سال حبس محکوم شده بودند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۱۸ آذرماه ۱۳۹۷، دو تن از زندانیان سنی مذهب محبوس در بند ۱۲ زندان ارومیه پس از تحمل دو سال حبس موافقت با عفو مشروط از این زندان آزاد شدند. لازم به ذکر است که این دو زندانی اهل اشنویه که دوران محکومیت خود را در بند ۱۲ زندان ارومیه می‌گذراندند پس از تحمل ۲ سال حبس به صورت مشروط از این زندان آزاد شدند. رسول شایر و عبدالواحد سلامت، همراه با یک زندانی دیگر به نام “مولود شایر” اوایل دی‌ماه ٩۵ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجویی بە زندان ارومیە منتقل شدند. این افراد در بهار سال ۱۳۹۶ توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی علی شیخلو به اتهام “عضویت در گروه‌های سلفی” هر یک به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند. پس از اعتراض به رأی صادره حکم هر سه آنها توسط شعبه ۱۰ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی عیناً تائید شد. از وضعیت پرونده مولود شایر و پذیرش یا رد درخواست آزادی مشروط وی تاکنون اطلاعی در دست نیست. زندان ارومیه علاوه بر تعداد پرشمار زندانیان سیاسی و امنیتی محل نگهداری تعداد زیادی از زندانیانی است که به ارتباط با گروه‌های دارای ایدئولوژی جهادگرایی سلفی متهم هستند.

لازم به ذکر است در تاریخ ۱۵ آذرماه ۹۷ نیز دو تن از زندانیان سنی مذهب محبوس در زندان ارومیه به نام‌های محمد محمدی و رحمان فتاحی پور پس از تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس به صورت مشروط از این زندان آزاد شده بودند. روز یکشنبه ۱۰ آذرماه، نیز حقوق بشر در ایران  طی گزارشی از آزادی مشروط سه تن از زندانیان سنی مذهب محبوس در زندان ارومیه به نام‌های نادر ناصری. عبدالوهاب سیداحمدی و چیا نیکوند، خبر داده بود.

حقوق بشر در ایران پیش‌تر طی گزارشی هویت و جزئیات محکومیت ۶۰ تن از زندانیان محبوس در بند سیاسی زندان ارومیه را احراز کرده بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: