•                  
دوشنبه , ۰۷ مهر , ۱۳۹۹
دوشنبه, سپتامبر 28

آزادی مصطفی بادکوبه ای با قرار وثیقه از زندان اوین

0
226

مصطفی بادکوبه ای.jpgمصطفی بادکوبه‌ای روزنامه نگار و شاعرسیاسی – اجتماعی و از زندانیان سیاسی سابق که درسال های اخیربا سردون اشعاری در انتقاد ازنابسامانی های اجتماعی و سیاسی به چهره آشنایی تبدیل شده است، روز گذشته با تامین وثیقه ۱۰۰ میلیون توماتی به صورت موقت تا زمان برگزاری دادگاه آزاد گردید.

به گزارش حقوق بشر در ایران, مصطفی بادکوبه ای روزنامه نگار و شاعر سیاسی – اجتماعی و از زندانیان سیاسی سابق بر اساس ابلاغی که در تاریخ ۵ آبان بدستش رسیده بود، روز شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷ برای پاره ای از توضیحات در شعبه سوم دادسرای اوین احضا و پس از بازجوئی و تفهیم اتهام بازداشت شده بود روز یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ با سپردن قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی بصورت موقت تا زمان برگزاری دادگاه آزاد گردید. به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران, ضمن تائید این خبر افزود مرجع اعلام جرم کننده از مصطفی بادکوبه ای وزارت اطلاعات براساس استناد به اشعار و نوشته های ادبی ایشان در سرای قلم در کنار مهدی خزعلی بوده است. این منبع مطلع در ادامه گفت در طی زمانی که آقای بادکوبه ای به دادسرای زندان اوین مراجعه نمودند و در طی زمانی که ایشان مورد بازجوئی و تفهیم اتهام قرار گرفته اند ایشان از حق انتخاب و دارا بودن وکیل در کنار خود محروم بوده و با استناد بازپرس شعبه سوم بازپرسی دادسرای امنیت به تبصره ماده ۴۸ این حق را از ایشان سلب نموده اند. 

لازم به ذکر است مصطفی بادکوبه ای پیش از این در تیر ماه سال ۱۳۹۱  توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به ۳ سال حبس تعزیری محکوم گردیده بود که حکم ایشان در دادگاه تجدید نظر به ۱۸ ماه حبس تعزیری و پنج سال محرومیت از شعر خوانی در انجمن‌های ادبی و ۳ میلیون ریال جزای نقدی تبدیل گردید.

سرانجام آقای بادکوبه ای بعد از گذراندن یک سوم مجموع حکم خود با استفاده از قانون آزادی مشروط در تاریخ ۲۷ مهر ماه سال ۱۳۹۲ از زندان اوین آزاد شد و مابقی دوران حبس ایشان به صورت تعلیق در آمده بود.

آزادی مشروط قانونی است که بر اساس آن کسانی که اولین محکومیت خود را می گذرانند، پس از طی یک سوم یا نیمی از حکم خود می توانند آزاد شوند.

آقای بادکوبه ای، طی سال های گذشته شعرهای انتقادی فراوانی سروده است. او پس از اعتراضات مردمی، شعرهایی نیز در حمایت از تظاهرات اعتراضی سال ۸۸ شهروندان در شهرهای ایران سرود. دو شعر “فتنه گران” و همچنین “وطن” که توسط خود او و در جلسات شعرخوانی خوانده شده بود، با استقبال مردم و کاربران فضای مجازی و شبکه های اجتماعی رو به رو شد.

سرانجام ماموران امنیتی اواخر سال ۸۹ صبح زود به خانه مصطفی بادکوبه ای هجوم برده، وی را بازداشت و وسایل شخصی وی را به همراه خود برده بودند.

سرکوب آزادی بیان از جمله موارد مورد تاکید گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران بوده است که حکومت جمهوری اسلامی بارها مباردت به نقض آن میکند.

همچنین در اسناد بین المللی از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر از آزادی بیان با عنوان حقوق سلب ناشدنی برای هر انسان یاد میکند.

در این ماده از اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت کلام میگوید, هر کس حق آزادی عقیده وبیان دارد و حق مزبورشامل آن است که از داشتن عقاید خود بیم و اضطرابی نداشته باشد و در کسب اطلاعات و افکار و در اخذ و انتشار آن ، به تمام وسایل ممکن و بدون ملاحضات مرزی، آزاد باشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: