•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۳ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, فوریه 3

آزادی مهرداد حیرانی شهروند بهایی با قرار وثیقه از زندان اوین/ ویدیو

0
743

مهرداد حیرانی .jpgمهرداد حیرانی شهروند بهایی ساکن تهران، که پیشتر در تاریخ ۲۱ اردیبهشت‌ماه سال جاری توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود، پس از گذشت سه ماه با تودیع قرار وثیقه تا زمان پایان دادرسی از زندان آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، مهرداد حیرانی شهروند بهایی ساکن تهران روز جاری مورخ ۲۰ مردادماه ۱۳۹۷ پس از گذشت سه ماه با سپردن قرار وثیقه تا زمان پایان دادرسی از زندان اوین آزاد شد. یک منبع نزدیک به آقای حیرانی ضمن تایید این خبر به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “آقای حیرانی که پیشتر در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه سال جاری توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود پس از گذشت سه ماه امروز مورخ ۲۰ مرداد ماه با صدور قرار وثیقه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.” حقوق بشر در ایران نیز پیشتر از این در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه سال جاری خبر از بازداشت آقای حیرانی و تفتیش منزل و ضبظ و سایل شخصی از جمله کامپیوتر و کتب دینی وی توسط ماموران وزارت اطلاعات داده بود . 

یک منبع مطلع پیشتر با اعلام خبر بازداشت آقای حیرانی به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود: “روز جمعه ۲۱ اردیبهشت ماه ماموران وزارت اطلاعات جهت بازداشت آقای حیرانی به منزل شخصی وی مراجعه کردند اما وی در منزل حضور نداشت؛ از این رو مامورین پس از مطلع شدن از محل حضور وی به منزل دوستشان واقع در باغستان کرج مراجعه کردند. آقای حیرانی پس از بازداشت در منزل دوستشان در باغستان کرج، توسط ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی خود منتقل شد و ضمن تفتیش منزل، کلیه لوازم شخصی وی از جمله کتب دینی، کامپیوتر و… ضبط گردید و پس از آن به مکان نامعلومی منتقل شد”.

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

لازم به یادآوری است شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط با باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی بیش از سیصد هزار نفر بهایی در ایران وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی‌گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد؛ به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده