•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, اکتبر 2

آزادی همزمان چهار تن از فعالان کارگری محبوس در زندان کامیاران

0
647

روز پنج شنبه ۲ اسفند ماه سالجاری, چهار تن از فعالان کارگری محبوس در زندان کامیاران بنامهای؛ مهرداد صبوری، آرام محمدی، امید احمدی و شاهو صادقی در ادامه روند آزاد سازی زندانیان  که از آن با عنوان عفو ۲۲ بهمن یاد میشود آزاد شدند.

به گزارش  حقوق بشر در ایران، روز پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ آرام محمدی، مهرداد صبوری, امید احمدی و شاهو صادقی چهار تن از فعالان کارگری  محبوس در زندان کامیاران که پیش از این توسط شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر به اتهام «تبلیغ علیه نظام» بدلیل شرکت در مراسم روزجهانی کارگر  به تحمل حبس تعزیری محکوم شده بودند در راستای عفو ۲۲ بهمن از زندان ازاد شدند.  آرام محمدی توسط  شعبه چهارم دادگاه تجدید نظر استان کردستان به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق شرکت در مراسم روز جهانی کارگر به سه ماه حبس تعزیری محکوم شده بود در تاریخ ۲۷ آذر ماه سالجاری جهت سپری کردن دوران محکومیت  یک ساله خود به زندان کامیاران منتقل شده بود . مهرداد صبوری دیگر فعال کارگری ازاد شده نیز از سوی شعبه ۴ دادگاه تجدید نظر استان کردستان به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق شرکت در مراسم روز جهانی کارگر به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود وی در تاریخ ۲۹ آذر ماه سالجاری به همراه امید احمدی یکی دیگر از فعالان کارگری هم پرونده ای با خود بازداشت و جهت تحمل حبس یک ساله به زندان کامیاران منتقل شده بودند. همچنین روز  ۲۸ آذرماه شاهو صادقی، فعال ساکن کامیاران خود را جهت اجرای حکم سه ماه حبس به اجرای احکام دادگستری کامیاران معرفی کرده و سپس از آنجا به زندان کامیاران منتقل شده بود. 

لازم به ذکر است که مأموران امنیتی اردیبهشت ۱۳۹۵، مهرداد صبوری، امید احمدی، آرام محمدی، شاهو صادقی، را به دلیل شرکت در مراسم روز جهانی کارگر بدون ارائه حکم قضایی و پس از تفتیش منزل و ضبط وسایل شخصی، بازداشت کردند. این افراد در تاریخ ۵ خردادماه سال ۱۳۹۵ خورشیدی با قید وثیقه آزاد شدند.

همچنین روژین ابراهیمی و دلنیا ابراهیمی نیز در تاریخ  ۱ خرداد ماه سال ۱۳۹۵ به اداره‌ی اطلاعات کامیاران احضار و تحت بازجویی قرار گرفته بودند.

شش فعال کارگری کُرد اهل کامیاران در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی مجموعا به چهار سال و شش ماه حبس محکوم شده بودند. 

بر اساس حکم دادگاه تجدید نظر؛ مهرداد صبوری و امید احمدی هر کدام به یک سال حبس تعزیری، آرام محمدی و شاهو صادقی هر کدام به نود و یک روز حبس تعزیری، دلنیا صبوری و روژین ابراهیمی هر کدام به سه روز حبس تعزیری محکوم شدند.

شعبه چهارم دادگاه تجدید نظر استان کردستان به ریاست مصطفی طیاری حکم بدوی چهار تن از فعالین را عینا تایید کرد و احکام صادره برای دلنیا صبوری و روژین ابراهیمی را از یک سال زندان به سه روز حبس تعزیری کاهش داد.

لازم به ذکر است که همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب ۵۷ مسئولان قضائی جمهوری اسلامی که در این روزها منافع و پایه های حکومت خود را در معرض خطر می بینند و از سوی دیگر در تلاش برای حفظ قدرت خود هستند با اعطای اینگونه ازادای ها میخواهند برای خود موقعیت و فضائی را باز کنند.

صادق لاریجانی, رئیس قوه قضائیه در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی که با مسئولان قضائی داشت ضمن اعلام خبر اعطای ازادی به ۵۰ هزار نفر از زندانیان گفت در حال حاضر در ایران زندانی سیاسی وجود ندارد و هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد که جمله مقام عالی رتبه قضائی جمهوری اسلامی در نوع خود جای تعجب و تفکر دارد که اگر در ایران در حال حاضر زندانی سیاسی وجود ندارد و یا هیچ فردی بدلیل انتقاد مورد محاکمه و بازداشت قرار نمیگیرد پس شهروندانی مثل: آرش صادقی, گلرخ ایرائی, ارژنگ داوودی, سهیل عربی, آتنا دائمی و بسیاری دیگر از زندانیان محبوس دیگر نشان از چیست؟

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.