•                  
دوشنبه , ۳۱ شهریور , ۱۳۹۹
دوشنبه, سپتامبر 21

آزادی هومن خوشنام شهروند بهائی ساکن کرج با قرار وثیقه

0
194

هومن خوشنام.jpgهومن خوشنام، شهروند بهائی ساکن کرج که در تاریخ ۳ مهرماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و همزمان محل کسب وی نیز پلمب شده بود روز گذشته,  با قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، ساعت ۴ بعد از ظهر دوشنبه مورخ ۷ آبان‌ماه ۹۷ هومن خوشنام، شهروند بهائی ساکن کرج پس از ۳۴ روز با قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. هومن خوشنام در صبح روز ۳ مهرماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و همزمان محل کسب وی نیز پلمب شده بود. با آزادی هومن خوشنام هفت شهروند بهائی دیگر به نام‌های “پروان معنوی”، “الهام سلمانزاده”، “پیام شبانی”، “پیمان معنوی”، “مریم غفارمنش”، “جمیله پاکرو (محمد حسین)” و “کیانوش سلمانزاده” که از تاریخ ۲۵ شهریور تا ۲۵ مهرماه ۹۷ در شهر کرج بازداشت شده‌اند، کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان اوین بسر می‌برند. پیشتر یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود: “شهروندان بهایی بازداشت شده در کرج پس از بازداشت به صورت تلفنی از انتقالشان به زندان اوین خبر داده‌اند و علیرغم پیگیری خانواده‌ها کماکان اطلاعی از وضعیت آنها در دست نیست”.

صبح روز سه‌شنبه ۲۴ مهرماه ۱۳۹۷، دو شهروند بهائی ساکن کرج به نام‌های “پروان معنوی” و “الهام بهائیان ایرانسلمانزاده” پس از تفتیش منازل و ضبط لوازم شخصی و کتاب‌ها توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شده‌اند. همچنین طی روزهای سوم و چهارم مهرماه سال جاری دو شهروند بهایی دیگر در این شهر به‌ نام‌های هومن خوشنام و پیام شبانی و در تاریخ ۲۵ شهریورماه نیز ۴ شهروند بهایی دیگر در کرج به نام‌های “پیمان معنوی“، “مریم غفارمنش”، “جمیله پاکرو (محمدحسین)” و “کیانوش سلمانزاده” بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

طی ماه‌های گذشته شهروندان بهائی در شهرهای مختلف کشور با افزایش فشار از سوی نهادهای امنیتی-قضایی ایران روبرو شده‌اند.
شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: