•                  
جمعه , ۰۱ مرداد , ۱۴۰۰
جمعه, جولای 23

آزادی و مرخصی ۴ زندانی از جمله ۲ دانشجوی همدانی

0
261

علی شیاطیمجید رحمت آبادی و فرشید تاجمیری دو تن از دانشجویان بازداشت شده در اعتراضات دی‌ماه اخیر ظهر دیروز با تودیع وثیقه از زندان همدان آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، علی شریعتی زندانی سیاسی نیز پس از تحمل سه سال از حبس ۵ ساله خود بصورت مشروط از زندان آزاد شد. از سوی دیگر گزارش شده است عبدالکریم شه‌بخش، زندانی سیاسی ۵۶ ساله سنی مذهب بلوچ در نهمین سال از حبس ۱۵ ساله خود به مدت بیست روز از زندان اردبیل به مرخصی اعزام شد. دو دانشجوی بازداشتی اعتراضات دیماه ظهر روز گذشته با تودیع وثیقه تا زمان برگزاری دادگاه از زندان همدان آزاد شدند. فرشید تاجمیری دانشجوی دانشکده فنی بعنوان یکی از آزاد شدگان، در تاریخ ۹ دی‌ماه سال جاری توسط نیرو های امنیتی در همدان بازداشت شده بود. همچنین majid-300x185دیگر دانشجوی بازداشتی مجید رحمت آبادی از دانشگاه فنی همدان بود که در تاریخ ۱۱ دی‌ماه توسط نیرو های امنیتی بازداشت شد. درخصوص آقای رحمت آبادی قابل ذکر است که رئیس دانشکده فنی و حرفه ای شهید مفتح همدان به تازگی در گفتگو با ایسنا اظهار کرده بود “بنده تاکنون اسم «مجید رحمت آبادی» را نشنیده‌ام و چنین دانشجویی در دانشگاه مشغول تحصیل نیست”.

این گفته مقام مسئول دانشگاه درحالی است که با توجه به اسنادی که دست حقوق بشر در ایران رسیده دانشجو بودن مجید رحمت آبادی محرز است.

همزمان با آزادی موقت این دو دانشجوی همدانی، گزارش شده است، روز  گذشته علی شریعتی فعال سیاسی پس از سه سال تحمل حبس بصورت مشروط از زندان اوین آزاد شد.

علی شریعتی در بهمن ۹۳ بازداشت و مورخ۲۰ تیرماه سال ۹۴ بعد از ۵ ماه نگهداری در بازداشتگاه ۲۰۹ به بند ۸ منتقل شد. وی در شهریورماه ۹۴ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شد. در مرحله تجدید نظر این حکم به ۵ سال حبس کاهش یافت.

اتهامات این فعال مدنی شرکت در تجمع اعتراض به اسیدپاشی در مقابل مجلس، اجتماع و تبانی، تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری، توهین به رییس جمهور و نگهداری ماهواره عنوان شده بود.

زندانی سیاسی زندان مرکزی اردبیل، این زندانی تبعیدی نیز روز گذشته مورخ ۲۳ بهمن‌ماه پس از ۹ سال تحمل حبس به مرخصی اعزام شد.

عبدالکریم شه بخش فرزند نور محمد ۵۵ ساله ساکن شهرستان خاش در استان سیستان و بلوچستان در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ۸۸ به اتهام «همکاری با جندالله» توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری و تبعید به زندان مرکزی اردبیل محکوم شد.

هشت سال حبس عبدالکریم شه بخش، چوپانی با اتهامات امنیتی به شرحی از شکنجه و تبعیضات مذهبی بر این شهروند سنی مذهب بلوچ پرداخته بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: