•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

آزادی پنج شهروند بهائی ساکن تبریز، با تودیع قرار وثیقه

0
526

پنج شهروند بهائی ساکن تبریز به نام‌های مونیکا علیزاده (اقدسی)، شبنم عیسی خانی، شهریار خداپناه، کامبیز میثاقی و خیرالله بخشی که در آبان‌ماه ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شده بودند، روز جاری با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران،  روز گذشته. یکشنبه ۲۵ آذرماه ۹۷، مونیکا علیزاده (اقدسی)، شبنم عیسی خانی، شهریار خداپناه، کامبیز میثاقی و خیرالله بخشی، پنج شهروند بهایی ساکن تبریز، با تودیع قرار وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شدند. حقوق بشر در ایران پیش‌ از این نیز در چند گزارش از بازداشت این پنج شهروند بهایی به همراه یک شهروند بهائی دیگر توسط نیروهای امنیتی شهر تبریز خبر داده بود. روز سه‌شنبه ۲۹ آبان‌ماه، شبنم عیسی‌خانی شهروند بهایی ساکن تبریز بازداشت شد. منزل این شهروند بهایی در زمان بازداشت توسط نیروهای امنیتی این شهر تفتیش شده بود. پیش از آن نیز طی روزهای ۲۶ و ۲۷ آبان‌ماه ۵ شهروند بهایی در شهر تبریز به نام‌های خیرالله بخشی و مونیکا علیزاده (اقدسی)، کامبیز میثاقی، شهریار خداپناه و فرزاد بهادری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند. لازم به ذکر است بر اساس گزارشات منتشره در وبسایت حقوق بشر در ایران شهروندان بهائی در شهرهای مختلف کشور از ابتدای سال جاری تاکنون با موج جدیدی از فشار و نقض آشکار حقوق بشر روبه‌رو بوده‌اند. محروم شدن دست کم ۵۸ تن از دانشجویان بهایی طی کنکور سراسری سال جاری از ادامه تحصیل، اخراج حداقل ۱۱ دانشجوی بهایی در مقاطع مختلف از دانشگاه‌ها، ممانعت از فعالیت اقتصادی و اخراج دستکم ۶ تن از شهروندان بهایی از محل کار شخصی یا شرکت‌های خصوصی، احضار و بازداشت ۷۲ تن از شهروندان بهایی توسط نیروهای امنیتی، محکومیت ۲۴ شهروند بهایی به تحمل ۴۶ سال حبس و ۹ سال تبعید، ارائه گسترده محصولات اصطلاحاً فرهنگی و رسانه‌ای در راستای بهایی‌ستیزی، پلمب شدن و تداوم پلمب محل کسب بسیاری از شهروندان بهایی، تخریب قبور و ممانعت از دفن شهروندان بهایی در آرامستان‌های بهاییان در شهرهای مختلف تنها قسمتی از افزایش فشار بر شهروندان این جامعه از ابتدای سال جاری تا روز ۲۸ آبان‌ماه بوده است.

همچنین شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.