•                  
شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۰
شنبه, نوامبر 27

آزادی کاوه بابامرادی, فعال محیط زیست با قرار وثیقه از زندان سنندج

0
428

در روزهای پایانی اسفند ۱۳۹۷, کاوه بابامرادی، فعال محیط زیست اهل سنندج  بعد از گذشت نزدیک به ۹ ماه بازداشت,  با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان, از زندان مرکزی سنندج آزاد شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، اواخر اسفند ماه ۱۳۹, “کاوه بابامرادی”، فعال محیط زیست و از اعضای “انجمن محیط زیستی سبز چیا” ساکن سنندج, که پیشتر و در تاریخ ۳۰ خرداد سال گذشته توسط نیروخای امنیتی این شهر بازداشت شده بود  با تودیع  وثیقه ای به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان به طور موقت و تا پایان مراحل دادرسی از این زندان مرکزی سنندج آزاد شده است. 

لازم به ذکر است که  در زمان بازداشت این فعال محیط زیست, ماموران امنیتی با حضور در منزل وی,  بدون ارائه حکم قضائی مبنی بر تفتیش و یا ورود به منزل، اقدام به بازرسی از منزل کاوه بابامرادی کردند. همچنین ماموران امنیتی پس از اتمام بازرسی و ضبط برخی  لوازم شخصی، وی را نیز بازداشت و همراه خود برده بودند. 

کاوه بابامرادی, فعال محیط زیست, از زمان بازداشت تا ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۷ در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج تحت بازجوئی بوده است و با توجه به اتمام دوران بازجوئی در تاریخ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ به زندان مرکزی سنندج منتقل شده بود. 

حائز اهمیت است که سرکوب فعالان محیط زیست طی ماههای گذشته با روندی سعودی و بطور سیستماتیک و با اهدافی خاص در شهرهای کشور توسط نیروهای امنیتی صورت گرفته است. 

“یوسف فرهادی بابادی” عضو کمپین محیط زیستی ” صدای پای آب” از جملع فعالان محیط زیست است که  در تاریخ ۲۸ بهمن ماه سال گذشته توسط نیروهای وزارت اطلاعات در شهرکرد بازداشت و پس از انتقال به تهران به زندان اوین منتقل شده بود. این فعال محیط زیست در ساعات پایانی روز دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ با قرار وثیقه و بطور موقت تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین در تهران آزاد شد.

در طی سال های اخیر بارها اعضای انجمن سبز چیا به دلیل فعالیت های خود از سوی نیروهای امنیتی و دستگاه قضایی جمهوری اسلامی تحت فشار قرار گرفته و بعضا نیز بازداشت شده اند.

انجمن سبز چیا در سال ۱۳۸۱ توسط شماری از فعالان محیط زیست مریوان تاسیس شد و پس از شش سال و در سال ۱۳۸۷ موفق به دریافت مجوز رسمی فعالیت از فرمانداری مریوان شد. این انجمن در سال ۱۹۹۳ و به پاس تلاش و کوشش در راستای فعالیت های زیست محیطی، فرهنگ سازی خودداری از شکار و فعالیت های مؤثر برای مهار آتش سوزی جنگل های زاگرس موفق به کسب جایزه ملی محیط زیست شد.

سرکوب فعالان مدنی در ایران با توجه به نوع فعالیتهای مسالمت آمیز آنها ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید خود بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است نیز میباشد. همچنین در ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت بر حق افراد بر تشکیل و برپائی راهپیمائی و تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز تاکید شده است. همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه  توسط دادگاهی بیطرف و با حضور وکیل مورد انتخاب متهم و حضور هیئت منصفه از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: