•                  
سه شنبه , ۰۸ مهر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, سپتامبر 29

آزادی کلیه بازداشت شدگان تجمع اعتراضی فرهنگیان در مشهد

0
190

آزادی از بازداشت .jpgخانواده هاشم خواستار, صدیقه مالکی و دو فرزند ایشان به نامهای جاهد و احمد خواستار به همراه ۱۲ تن از فزهنگیان بازداشت شده در تجمع اعتراضی روز دوشنبه ۱۴ آبانماه در مقابل بیمارستان روانپزشکی ابن سینای مشهد,مکانی که هاشم خواستار, معلم بازنشسته و فعال صنفی پس از بازداشت در تاریخ یکم آبان ماه به آنجا منتقل و در بخش بیماران حاد آن بستری میباشد بازداشت شده بودند در ساعات پایانی روز گذشته آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۱۴ آبان‌ماه، شماری از شهروندان مشهد، فرهنگیان و خانواده هاشم خواستار، معلم بازنشسته‌ و فعال صنفی و از اعضای کانون صنفی معلمان ایران که از روز سه‌شنبه، اول آبان‌ماه از سوی ماموران امنیتی به طرز مرموزی بازداشت و به بخش بیماران حاد بیمارستان روانپزشکی ابن سینای مشهد منتقل شده بود و با دستور دادستانی این شهر ممنوع الملاقات شده‌بود، در مقابل این بیمارستان تجمع اعتراضی کرده برگزار کرده بودند و با هجوم نیروهای امنیتی ۱۲ تن از فرهنگیان و صدیقه مالکی و دو فرزند هاشم خواستار بنامهای جاهد و احمد که بازداشت شده بودند همگی ۱۲نفر به همراه خانواده هاشم خواستار در ساعات پایانی دوشنبه ۱۴ آبان ماه آزاد شدند. به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر گفت, ظاهرا دوازده تن از افراد بازداشت شده به همراه همسر سید هاشم خواستار, صدیقه مالکی و دو فرزند ایشان به نامهای جاهد و احمد خواستار پس از بازداشت و انتقال به کلانتری شفا و مراحل اولیه بازداشت به پلیس امنیت منتقل شده بودند.

این منبع مطلع افزود, در زمانی که این دوازده تن و خانواده هاشم خواستار به پلیس امنیت منتقل گردیده بودند ضمن حضور نیروهای اداره اطلاعات مشهد در مقر پلیس امنیت آنها با اصرار زیاد در تلاش بودند که از افراد بازداشت شده اخذ تعهد نمایند که این مساله با مقاومت و عدم قبول عین دوازده شهروند بازداشت شده به همراه دو فرزند هاشم خواستار و همچنین همسر این فعال صنفی مواجه شد.

این منبع مطلع در ادامه گفت حسب صحبتهای صدیقه مالکی همسر هاشم خواستار با مسئولان اداره اطلاعات از آنها خواسته اند که هر چه سریعتر وضعیت همسر ایشان, هاشم خواستار را روشن کنند در غیر اینصورت این تجمع اعتراضی تداوم خواهد داشت و مسئولان امنیتی هم قول مساعد در جهت آزاد کردن هاشم خواستار تا امروز سه شنبه در حدود ظهر را داده اند. اما آنچه که حائز اهمیت است این نکته میباشد که بعید بنظر میرسد مسئولان امنیتی به قول خودشان وفا کرده و این فعال صنفی که از تاریخ یکم آبان ماه سالجاری نزدیک به دو هفته است که در بازداشت آنها بسر میبرد را آزاد کنند.

لازم به ذکر است که در تاریخ یکم آبان ماه سالجاری سید هاشم خواستار معلم بازنشسته و از فعالان صنفی سرشناس ساکن مشهد بطرز غیر معقولی توسط نیروهای امنیتی اطلاعات سپاه مشهد بازداشت گردیده بود. در پی بازداشت این فعال صنفی و عدم تماس ایشان با خانواده خود همین مساله باعث ایجاد نگرانی و پیگیری خانواده اقای خواستار پیرامون اینکه ایشان کجا هستند شده بود.

سرانجام صبح روز چهارشنبه ۲ آبان ماه بعد از پیگیریهای فراوان از طرف خانواده و بستگان و دیگر فعالان صنفی,  از حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران طی تماسی تلفنی به خانواده هاشم خواستار اعلام شد که این فعال صنفی,  به دلیل اختلالات روانی توسط حفاظت اطلاعات سپاه بازداشت و به بیمارستان منتقل گردیده است.

این منبع مطلع گفت, حتی فرد تماس گیرنده اسم بیمارستانی که سید هاشم خواستار در آن بستری است را هم به آنها اطلاع نداد و خانواده این فعال صنفی و بستگان ایشان به دلیل نگرانی شدیدی که از وضعیت ایشان داشتند با پیگیریهای بسیار زیاد متوجه شدند که ایشان به بیمارستان ابن سینا  در مشهد و در بخش حاد مردان بستری شده است و بادستور دادستانی مشهد اجازه ملاقات به خانواده این فعال صنفی با آقای خواستار داده نشد.

سپس با مراجعه خانواده و بستگان سید هاشم خواستار به بیمارستان ابن سینا پرسنل بیمارستان هیچگونه پاسخگوئی به آنها نکرده بودند و با ااطلاع یافتن نیروهای امنیتی از حضور خانواده و بستگان این فعال صنفی نیروهای امنیتی آنها را به بیرون از بیمارستان راهنمائی کردند.

لازم به ذکر است سید هاشم خواستار, معلم بازنشسته و از اعضای کانون صنفی معلمان ایران و از منتقدان سر سخت آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی است و بارها بی پرده و به صراحت با نگارش نامه های سرگشاده اعتراضی صریح اعتراض خود را نسبت به وضع موجود ایران که مسبب اصلی آن رهبر جمهوری اسلامی است اعلام کرده است.

لازم به ذکر است این فعال صنفی و  معلم بازنشسته مدت‌هاست که از سوی دادگاه انقلاب مشهد با احکام مختلفی روبه‌رو می‌شود.

این فعال صنفی پیش‌از این در سال ۸۳ پس از هشت روز بازداشت در دادگاه انقلاب مشهد به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” به دو سال حبس محکوم شد که به سه سال حبس تعلیقی تبدیل شد.

هاشم خواستار در سال ۸۶ در دادگاه تخلفات اداری به کسر یک هشتم حقوق برای یک سال محکوم شد. سپس در سال ۸۸ در دادگاه انقلاب مشهد به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” به شش سال حبس محکوم و پس از اعتراض به رای صادره در در دادگاه تجدیدنظر این حکم به دوسال حبس تعزیری تقلیل پیدا کرد.

او بدون حتی یک روز مرخصی دوره دو ساله زندان را در وکیل‌آباد گذراند و به دلیل نوشتن نامه‌ای در مورد وضعیت زندان، ۴۵ روز دیگر نیز به صورت جریمه در زندان وکیل‌آباد سپری کرد.

سرکوب تجمعات اعتراضی و فعالان صنفی و سندیکائی میتواند مصداق بارز سرکوب آزادی بیان و ناقض اسناد بین المللی حقوق بشری و میثاق های بین المللی و از جمله ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز باشد که به صراحت بر حق افراد بر بیان افکار و عقاید آنها تاکید شده است.

همچنین در اصل ۲۷ قانون اساسی به صراحت برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح را قانونی و از حقوق شهروندان ایران دانسته شده است اما حکومت جمهوری اسلامی در موارد بسیاری اقدام به نقض قانون اساسی میکند که خود تدوین گر آن بوده است.

 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: