•                  
یک شنبه , ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, آگوست 14

آزادی ۴ تن از شهروندان بازداشت شده در ارومیه با تودیع قرار وثیقه

0
497

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, “رحمت نصوحی”, “علیرضا فتاحی « فاتح مرادی »” و “نظام نادری” و همچنین روز جاری “حسام محمد خاجلو « محمدی »”, شهروندان  اهل ارومیه که پیش از این از بابت اتهامات مرتبط با عضویت در گروههای سلفی بازداشت شده بودند پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۸, “رحمت نصوحی”, “علیرضا فتاحی « فاتح مرادی »” هر یک با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد تومان  و “نظام نادری” با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی و امروز دوشنبه ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۸, حسام محمد خاجلو « محمدی », که از بابت فعالیت در گروههای سلفی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند پس از طی مراحل بازجوئی و انتقال از بازداشتگاه به زندان مرکزی ارومیه با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲ میلیارد تومان بطور موقتا و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

براساس این گزارش, “حسام محمد خاجلو « محمدی »”, “علیرضا فتاحی « فتاح مرادی »”, “نظام مرادی” و “رحمت نصوحی”, پیشتر و در تاریخ ۷ آبان ماه ۱۳۹۷, توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بودند. 

همچنین اتهامات مطروحه بر علیه این افراد “عضویت در گروههای سلفی”, بوده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: