•                  
شنبه , ۰۹ مرداد , ۱۴۰۰
شنبه, جولای 31

آغاز اعتصاب غذای رامین و افشین حسین پناهی در اعتراض به صدور حکم اعدام

0
239

ر۴امین.PNGافشین و رامین حسین پناهی دو تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان مرکزی سنندج که نسبت برادری با یکدیگر دارند در اعتراض به صدور حکم اعدام برای رامین حسین پناهی توسط شعبه یکم دادگاه انقلاب سنندج با نگارش نامه‌ای به مسئولان زندان اعلام اعتصاب غذا کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از هرانا ، افشین و رامین حسین پناهی با نگارش نامه‌ای به مسئولین زندان در واکنش به صدور حکم اعدام برای رامین حسین پناهی و به نشانه اعتراض اعلام اعتصاب غذا کردند. امجد حسین پناهی، برادر رامین و افشین حسین پناهی این خبر را تایید کرد و آن را اعتراض به حکم ناعادلانه صادره دانست. جلسه دادگاه رامین حسین پناهی در ۲۶ دی‌ماه سال جاری تشکیل شد، وی در شعبه یکم دادگاه انقلاب سنندج به اتهامات عضویت در کومله و “بغی” به معنای مقابله کننده با حکومت محاکمه شد. در تاریخ ۵ بهمن‌ماه با ابلاغ حکمی از سوی دادگاه انقلاب این زندانی جوان به اعدام با طناب دار محکوم شد.

آقای رامین حسین پناهی در گفتگوی کوتاهی که خبرگزاری هرانا موفق شد با او داشته باشد ضمن تایید مسئله اعمال شکنجه گفت که معتقد است “نه روند دادگانه عادلانه بود نه حکمی که صادر شده بر پایه واقعیات است.”

پیش‌تر در گزارشی تحت عنوان رامین حسین پناهی به اعدام محکوم شد؛ گفتگوی جداگانه با زندانی و وکیل او بدلیل اهمیت موضوع متن کامل گفتگو با آقای حسین پناهی را منتشر شده بود.

این زندانی سیاسی در زمان بازداشت در انفرادی وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه تحت شکنجه های حسمی و روحی بوده است.

امجد حسین پناهی برادر رامین جسین پناهی در این رابطه به گزارشگر هرانا گفته بود “یکی از کلیەهای رامین بشدت عفونت کردە و در اثر ضربەای کە در اطلاعات سپاە بسرش وارد شدە، دچار فراموشی شدە. هم اکنون از نظر جسمی در وضعیت مناسبی نیست”.

به گفته عضو خانواده حسین پناهی، رامین حسین پناهی در زمان بازجویی مورد بدرفتاری و شکنجه قرار گرفته است، این در حالی است که این زندانی بصورت زخمی بازداشت شده بود و نیازمند رسیدگی پزشکی در تمام دوران بازداشت بوده است.

امجد حسین پناهی ارتباط بین عفونت کلیوی و جراحات ناشی از زخمی شدن در زمان بازداشت را رد کرد و تاکید کرد فراموشی و عفونت کلیوی به دلیل بدررفتاری های صورت گرفته در زمان بازداشت بروز کرده است.

پیش‌تر در ۹ تیرماه ، سازمان عفو بین الملل که مقر آن در لندن است با انتشار بیانیه ای، بازداشت رامین حسین پناهی و چهار عضو خانواده اش را به مثابه ” ناپدید شدن اجباری” خواند و خواستار آشکارا شدن سرنوشت و محل نگهداری آنان و همچنین شفاف سازی در رابطه با وضعیت رامین حسین پناهی شده است شد.
لازم به یادآوری هرانا پیشتر گزارش کرده بود روز جمعه مورخ اول تیرماه نیروهای سپاه پاسداران یک فعال سیاسی به نام رامین حسین پناهی را در حوالی سنندج به ضرب گلوله زخمی و دستگیر کردند.

پس از واقعه روز جمعه در سنندج نیروهای امنیتی به بازداشت تعدادی از اقوام رامین حسین پناهی پرداختند از جمله در همان روز واقعه، ۱ تیرماه ۱۳۹۶، زبیر، احمد و افشین حسین پناهی، برادر رامین در منزل شخصی خود بازداشت شدند.
مورخ ۳ آبان ماه آخرین جلسه دادرسی به اتهامات احمد، زبیر و افشین حسین پناهی، سه متهم یک پرونده که نسبت خویشاوندی با یکدیگر دارند در محل شعبه یکم دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی برگزار شد.در این جلسه زبیر و احمد حسین پناهی به ترتیب به تحمل ۶ و ۵ سال حبس محکوم شدند. افشین حسین پناهی دیگر متهم این پرونده که هم اکنون در زندان مرکزی سنندج به سر می برد نیز به تحمل ۸ سال و نیم زندان محکوم شد.

پیش‌تر امجد حسین پناهی به هرانا گفته بود “هر سه این افراد متهم به تبلیغ علیه نظام و همکاری با گروههای کرد مخالف نظام از طریق مشارکت در برگزاری مراسم عید نوروز شدند.”

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: