•                  
شنبه , ۰۹ مرداد , ۱۴۰۰
یکشنبه, آگوست 1

ابوالفضل قدیانی: رهبر ایران مقصر اصلی اعتراض‌ها است

0
225

Abolfazl_Ghadyaniابوالفضل قدیانی، از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، با انتقاد از رویکرد اصلاح‌طلبان در اعتراض‌های اخیر، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را مسبب همه نارضایتی‌ها معرفی کرده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران ، آقای قدیانی که شنبه بیانیه‌ای درباره اعتراض‌های اخیر ایران نوشت، مردم حق دارند علیه رهبر به گفته او “مستبد ایران تظاهرات کنند و در این میان، اصلاح‌طلبان اشتباه بزرگی می‌کنند. او که پیش از این به اتهام توهین به رهبر و رئیس‌جمهوری وقت به سه سال زندان محکوم شده بود، تا کنون چند نامه انتقادی سرگشاده به آیت‌الله خامنه‌ای نوشته است. عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، به تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی گفت: آقای خامنه‌ای کل قدرت را در این مملکت قبضه کرده، استبداد دینی به راه انداخته و مملکت را به تاراج برده و هرکجا دلش می‌خواهد هزینه می‌کند. در حالی که بخش اعظم این مملکت در گرسنگی به سر می‌برد. 

در بیش از یک هفته اعتراض‌های سراسری در ایران به گفته مقام‌های ایران دست‌کم ۲۵ نفر در خیابان کشته و گزارش شده صدها نفر بازداشت شده‌اند.

او اعتراضات اخیر را جنبش “فرودستان” و “جان به لب رسیدگان” توصیف کرد و گفت به مردم بهتان می‌زنند؛ در حالی که آنها با بیگانگان نیستند و رژیم پهلوی نفوذی در میان مردم ندارد.

آقای قدیانی دیروز، ۲۳ دی ماه، در بیانیه‌ای که در سایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی منتشر شده، گفته بود که در هفته‌های اخیر ایران شاهد “فراگیرترین اعتراضات” در سال‌های پس از انقلاب بود.

او گفته بود برای همه واضح است که “مقصر اصلی چنین وضعی آقای علی خامنه‌ای است. کسی که نهادهای تحت تولی او عملا ۶۰ درصد اقتصاد ایران را در اختیار دارند و با مصونیت از حسابرسی و حساب‌کشی مشغول غارت اموال عمومی و ثروت ملی هستند.”

آقای قدیانی که خود سال‌ها از چهره‌های اصلاح‌طلب محسوب می‌شد، از همفکرانش انتقاد کرده و گفته بود که “متاسفانه پرچمداران امروز اصلاحات از گفتن این موضوع و حتی اشاره [به مقصر اصلی] ابا دارند”.

در روزهای اخیر، چهره‌های شاخص و چند تشکل اصلی اصلاح‌طلب، در مواضعی نزدیک به جناح اصولگرا و آیت‌الله علی خامنه‌ای، ضمن تاکید بر حق اعتراض مردم، “دشمنان خارجی” از جمله آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی را عامل “اغتشاش” معرفی کرده و خواستار برخورد با آنان شده بودند.

آقای قدیانی، بعد از رهبر ایران، “دوستان اصلاح‌طلب” خود را هم در شکل‌گیری وضعیت فعلی ایران مقصر قلمداد کرد و گفت در شرایط فعلی “بوی تسلیم‌طلبی و وادادگی” از رویکرد آنان به مشام می‌رسد.

عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی گفته در روزهای اعتراض “تحلیل‌های ناروای” اصلاح‌طلبان، جای ظالم و مظلوم را عوض کرده و راه را برای بازداشت‌های “ناروا و غیرقانونی هموارتر” کرده است.

او سه راه حل برای اصلاح وضع موجود پیشنهاد کرده است: اول، گفتن مشکل فعلی با صدای بلند چون “تا زمزمه به فریاد تبدیل نشود امیدی نیست که مستبد مجبور به شنیدن شود”. دوم، حذف نظارت استصوابی تا به جای “نمایندگان و رئیس‌جمهور تسلیم” نمایندگان واقعی مردم روی کار بیایند و سوم، بازگرداندن استقلال به قوه قضاییه.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: