چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

اجرای احکام اعدام ۲ زندانی در اراک و انتقال ۲ زندانی دیگر به سلول انفرادی در سنندج

0
148

حقوق بشر در ایران  – امروز جمعه ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، احکام دستکم ۲ زندانی متهم به (مواد مخدر) در زندان مرکزی اراک اجرا شد. از سوی دیگر، دو زندانی محکوم به اعدام در زندان مرکزی سنندج برای اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، دو زندانی متهم به جرائم (موادمخدر) و محبوس در زندان مرکزی اراک مرکز استان مرکزی اعدام شدند. 

براساس اعلام سازمان حقوق بشر ایران؛ از هویت این ۲ زندانی اطلاعی در دسترس نیست. 

همچنین، این ۲ زندانی، چند سال قبل با اتهام (موادمخدر) در شهر اراک مرکز استان مرکزی، دستگیر و پس از طی مراحل بازجویی در دادگاه انقلاب اراک به اعدام محکوم شده بودند. 

احکام اعدام هر ۲ نفر این افراد، در شعبه دیوان عالی کشور، عینا تائید و پرونده آنها به واحد اجرای احکام در دادسرای عمومی و انقلاب ارجاع شده بود. 

در خبری دیگر، صبح پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، سعید ارجمند و کیومرث منبری، دو زندانی متهم به (قتل عمد) و محبوس در زندان مرکزی سنندج، برای اجرای احکام اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

براساس اعلام سازمان حقوق بشر ایران:”کیومرث منبری و سعید ارجمند، از بند ۶ زندان مرکزی شهر سنندج مرکز استان کردستان، به اتهام (قتل عمد) برای اجرای اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند.”

همچنین، یک منبع مطلع در تشریح این خبر اعلام کرد:”قرار است در روز یک‌شنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، حکم اعدام این دو زندانی اجرا شود.”

اعدام  و انتقال این زندانیان به سلول انفرادی جهت اعدام، تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. 

برچسب هامواد مخدرقصاصشهرسنندجدادگاه انقلاب اراکاعدام در زندان سنندجشهراراککیومرث منبریحقوق بشراعدام مواد مخدرزندان مرکزی سنندجحقوق شهروندی در ایرانحقوق بشر ایراناعدام در زندان مرکزی سنندجشهر اراکسعیدارجمندحکم اعداماستان کردستانداردار زدناراک مرکزیسعید ارجمندقصاص نفسقتلنقض حقوق شهروندیزندان سنندجقاچاق مواد مخدراعدام نکنیدقاچاقچیان موادمخدرجرایم موادمخدردرایرانسلول انفرادیدادگاه انقلابنقض حقوق بشرموادمخدردادگاه کیفری یکسنندج کردستانموادمخدر در ایرانموادمخدردرایراناعدام در ایرانمجازات اعدامجرائم موادمخدرجرایم مواد مخدراعدام در زندانهای ایرانمواد مخدر در ایرانشهر سنندج استان کردستاندادگاه کیفری۱سنندجحقوق بشر در ایرانقتل عمداستان مرکزیاعدام موادمخدرقاچاق موادمخدرجرایم موادمخدرشهر اراک استان مرکزیدادگاه کیفری۱ سنندجاجرای حکم اعدامحقوق شهروندیسنندجشهر سنندجدادگاه کیفری یک سنندجقاچاقچیان مواد مخدرجرایم موادمخدر در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: