•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

اجرای حکم شلاق مرتضی پروین، فعال ترک آذری بدلیل مقاومت در مقابل اجرای حکم به توقف آن منتهی شد

0
387

مرتضی پروین .jpgمرتضی پروین، فعال ترک (آذری) ساکن استان اردبیل که پیش‌تر در دادگاه بدوی به اتهام “اخلال در نظم عمومی” به خاطر شرکت در مراسم “قلعه بابک” به پرداخت جزای نقدی جایگزین حبس چهار ماهه و تحمل ۴۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم شده بود، جهت اجرای حکم شلاق بازداشت و به دادگستری این شهر منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، صبح امروز چهارشنبه ۱٨ مهرماه ۱۳۹۷، مرتضی پروین فعال ترک (آذری) ساکن استان اردبیل جهت اجرای حکم شلاق بازداشت و به دادگستری این شهر منتقل شد. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران : “آقای پروین از تن دادن به اجرای حکم شلاق سر باز زد. تصمیمی که باعث خشونت مأمورین قضایی شده و ضرب و جرح و خونریزی در ناحیه سر و صورت برای این فعال آذربایجانی را به همراه آورده است. مرتضی پروین درخواست قاضی اجرای حکم مبنی بر صورت‌جلسه از بابت مشکل جسمانی برای ممانعت از اجرای این حکم را نپذیرفته و اعلام کرده چون این حکم تعرض به حقوق انسانی بوده و هم‌سطح شکنجه است، به غیر از آزادی بی قید و شرط به چیز دیگری تن در نخواهد داد. بدین رو نهایتا با پرداخت جزای نقدی توسط همراهانش که بخش دیگری از حکم صادره برای این فعال مدنی بوده، با تشخیص و دستور قاضی دادگاه حکم اجرا شده تلقی گشته و موجبات آزادی وی فراهم شد”.

لازم به ذکر است میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های غیر‌انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

همچنین, کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتاً استفاده از مجازات‌های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

لازم به یادآوری است که در تاریخ ۲۳ خردادماه سال جاری محکومیت مرتضی پروین به همراه دو فعال ترک (آذری) ساکن استان اردبیل که در دادگاه بدوی به اتهام “اخلال در نظم عمومی” طی شرکت در مراسم تجمع در “قلعه بابک” به پرداخت جزای نقدی جایگزین حبس چهار ماهه و تحمل ۴۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم شده بودند، در شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی عیناً تائید شد.

قلعه بابک یا دژ بابک، بنا شده در بالای کوهی به بلندای ۲۳۰۰ متر، نزدیک به سه کیلومتری شهر کلیبر. دژ در زمان ساسانیان ساخته شده ولی نام خود را از نام بابک خرمدین، رهبر مبارزان با خلفای عباسی در سال ۸۹۳ میلادی، گرفته است.طی سال‌های اخیر، به طور منظم فعالان ترک (آذربایجانی) با حضور در تجمعاتی سالانه در این محل به طرح مطالبات خود می‌پردازند.
روز گذشته نیز مجتبی پروین، برادر این فعال ترک توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود که پس از تفهیم اتهام با قرار کفالت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.