پنج شنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۲
پنج‌شنبه, سپتامبر 28

احتمال استیضاح وزاری اطلاعات و دادگستری در پی جان باختن وحید صیادی نصیری

0
592

احمد مازنی رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در نامه‌های جداگانه‌ای به وزرای اطلاعات و دادگستری خواستار توضیح علت و مستندات قانونی بازداشت وحید صیادی نصیری و علت فوت وی و همچنین قصور یا تقصیرهای احتمالی مسئولان زندان شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایسنا، احمد مازنی خطاب به محمود علوی و علیرضا آوایی با اشاره به اخباری درباره دلیل جان باختن وحید صیادی نصیری در زندان لنگرود قم و در عین حال با اشاره به توضیحاتی که از سوی برخی مسئولین ذی‌ربط درباره این حادثه ارائه شده در بخشی از این نامه آمده است: «آن چه افکار عمومی و نمایندگان مردم را نگران می‌کند وقوع حوادث ناگواری از این دست به صورت مکرر در زندان‌هاست. بنابراین به منظور رفع شبهه و آگاهی مردم در خصوص موارد زیر توضیح دهید؛  وحید صیادی نصیری که در زندان لنگرود قم به سر می‌برد، روز چهارشنبه ۲۱ آذرماه در پی اعتصاب غذای ۶۰ روزه و عدم رسیدگی پزشکی در بیمارستان شهید بهشتی این شهر جان باخت.

۱- علت و مستندات قانونی بازداشت آقای وحید صیادی نصیری را اعلام کنید.

۲-علت فوت آن مرحوم چه بوده آیا اعتصاب غذا منجر به فوت شده یا بیماری زمینه‌ای دیگری موجب درگذشت زندانی شده است؟

۳- علیرغم وقوع حوادث منجر به مرگ زندانیان در مورد قصور یا تقصیر های احتمالی مسئولان زندان ها توضیح دهید؛ به ویژه آن که علاوه بر حقوق زندانی چه بسا زنده ماندن برخی از متهمان موجب بررسی بیشتر و احقاق حق  مردم شود که مرگ زندانی موجب باقی ماندن ابهامات و تضییع حقوق عمومی شود.»

لازم به اشاره است که پیش از از این وزارت خارجه آمریکا با صدور یک بیانیه خواستار تحقیقات پیرامون درگذشت وحید صیادی نصیری شد.

روبرت پالادینو، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن استقبال از تصویب قطعنامه اخیر مجمع عمومی سازمان ملل علیه وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، درگذشت وحید صیادی نصیری در زندان لنگرود قم و ادامه بازداشت شمار دیگری از فعالان سیاسی در ایران را محکوم کرده است.

آقای پالادیو در بیانیه‌ای که قبل از پاسخ به سوالات خبرنگاران قرائت کرد، گفت: “ما همراه با دیگران در سراسر جهان خواستار تحقیقات درباره مرگ وحید صیادی نصیری، فعال سیاسی هستیم که در زمان بازداشت خودسرانه در ایران جان خود را از دست داد.” وی افزود: “ما همچنین خواستار تحقیقات پیرامون وضعیت کسان بی‌شمار دیگری هستیم که در زندان‌های رژیم ایران هستند.”

پیشتر دولت فرانسه از ایران خواست در مورد مرگ وحید صیادی نصیری توضیح دهد.

در بیانیه وزارت خارجه فرانسه آمده است که آقای صیادی نصیری به خاطر فعالیت‌های سیاسی اش زندانی بود و در اعتراض به شرایط بازداشت خود و نادیده گرفته شدن حقوقش از روز ۲۱ مهرماه (۱۳ اکتبر) در اعتصاب غذا بود.

در این بیانیه همچنین آمده است که مرگ آقای صیادی نصیری همزمان با افزایش آزار مدافعان حقوق بشر در ایران روی می دهد.

از سوی دیگر، جمعی از زندانیان سیاسی محبوس در زندان عادل‌آباد شیراز در واکنش به جان باختن این زندانی سیاسی در اعتصاب غذا نامه‌ای سرگشاده نوشته‌اند. در بخشی از این نامه آمده است که “وحید صیادی نصیری، برادر آزادی‌خواه و مبارز ما، بی‌هراس از زندان، زنجیر، شکنجه و خودکشی شدن با دستانی بسته و شکمی گرسنه در اعتصاب جان سپرد. از همین‌جا ما زندانیان سیاسی زندان عادل‌آباد شیراز در مقابل بی‌عدالتی‌های حاکم بر جامعه و برادران مبارزمان سکوت نخواهیم کرد و همبستگی خود را اعلام می‌کنیم”.

همچنین حقوق بشر در ایران در گزارشات متعددی از بازداشت و دادرسی ناعادلانه, عدم دسترسی به وکیل و همچنین شروع اعتصاب غذا, پرونده سازی و وخامت حال وحید صیادی نصیری در اثر اعتصاب غذا بارها و در گزارشات متعددی اطلاع رسانی کرده بود ولی از سوی دیگر بی توجهی رسانه ها و سازمانهای مدافع حقوق بشر در عدم پوشش خبررسانی جهانی در جان باختن وحید صیادی نصیری دخیل بوده است.

بیش از هر چیز آنچه را که میتوان در پرونده و روند دادرسی و بررشسی خواسته وحید صیادی نصیری مشاهده کرد بیان این نکته بودخه است که این زندانی سیاسی بارها و به دفعات اعلام کرده بود که مسئول اسیبهای ناشی از اعتصاب غذا  وزارت اطلاعات و قوه قضائیه ایران میباشد.

لازم به ذکر است روز چهارشنبه ۲۱ آذرماه، وحید صیادی نصیری، زندانی عقیدتی که در زندان لنگرود قم به سر می‌برد در پی اعتصاب غذای ۶۰ روزه و عدم رسیدگی پزشکی در بیمارستان شهید بهشتی این شهر جان باخت.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: