•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

احضار، بازداشت و محکومیت ۹ شهروند در غرب کشور

0
396

6148_Fotor-765x510.jpgهمزمان با آزادی چند شهروند کرد، دستگاه قضایی در ارومیه دو شهروند را به اتهام «همکاری با احزاب کرد» در احکامی جداگانه مجموعا بە ۱۶ سال و سه ماه زندان محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، از سوی دیگر نیروهای امنیتی در شهر ماکو یک نفر، در سنندج دو تن و در شهرستان نقده یک نفر را بازداشت کردند. همزمان گزارش می شود در شهرستان سردشت هم سه نفر از سوی اداره‌ی اطلاعات احضار و مورد بازجویی قرار گرفتند. روز سەشنبە ٢ آبان ۱۳۹۶، «صدیق عینی» سرباز خدمت وظیفه از اهالی اشنویه به صورت غیابی ‌و بدون حق انتخاب وکیل از سوی شعبە‌ی یکم دادسرای نظامی ارومیە بە اتهام همکاری با یکی از احزاب کُردی بە ١٠ سال حبس همراه با تبعید بە زندان اردبیل محکوم گردید.

صدیق عینی فرزند خلیل از اهالی روستای سنگان اشنویه، روز ٢١ مرداد ۱۳۹۶ از سوی نیروهای ادارە‌ی اطلاعات بازداشت و بعد از اتمام مراحل بازجویی به زندان ارومیه منتقل گردید. وی هم اکنون در بند ١٣ زندان ارومیە در میان زندانیان عادی به سر میبرد.

در گزارشی دیگر دادگاه انقلاب ارومیه یک عکاس پیرانشهری به نام «سعید احمدی» فرزند محمد را پس از هشت ماه بلاتکلیفی به ۶ سال و سه ماه زندان محکوم کرد.

اتهام سعید احمدی «همکاری با یکی از احزاب کردی» عنوان شده است. او روز ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ در محل کار خود در پیرانشهر بازداشت شده بود.

بازداشت و احضار چندین شهروند در شهرهای کردستان با اتهامات سیاسی همزمان با آزادی چند تن

ماف نیوز در گزارش دیگری اطلاع داد نیروهای امنیتی در شهر ماکو یک نفر، در سنندج دو تن و در شهرستان نقده یک نفر را بازداشت کردند. همزمان در سنندج دو نفر، در سقز دو تن و در کرمانشاه هم یک تن دیگر با تودیع وثیقە آزاد شدند. در شهرستان سردشت هم سه نفر از سوی اداره‌ی اطلاعات احضار و مورد بازجویی قرار گرفتند.

روز ۷ آبان ۱۳۹۶، «علی سیدابراهیمی» در شهر ماکو از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

وی که از اهالی ارومیه است، در شهر ماکو شاغل بوده و به اتهام «همکاری با یکی از احزاب کُردی» بازداشت شده است.

روز پنج‌شنبە ۴ آبان نیز نیروهای امنیتی «محمدامین شیلان‌آبادی» فرزند رسول از اهالی روستای حلبی شهرستان نقدە را به اتهام «همکاری با یکی از احزاب کُردی» بازداشت کردند.

همچنین روز چهارشنبە ٣ آبان، نیروهای امنیتی شهر سنندج «بهروز عزیزی» را با اتهاماتی مشابه در روستای «میراب» از توابع ژاورود بازداشت کردند.

«رسول عزیزی» و «فروان رستمی» هم در کە روز ٢٩ شهریور بازداشت شدە بودند، با تودیع وثیقە‌ی ۵٠ میلیون تومانی به صورت موقت در سندج آزاد شدەاند.

در همین رابطه نزدیک به دو هفتە‌ی پیش در روستای «نیر» سنندج «کاوه منبری» فرزند زاهد بازداشت و بە مکان نامعلومی منتقل شده است.

در خبری دیگر در سقز «بختیار خوشنام» با تودیع وثیقه‌‌ی ۱۳۷ میلیون تومانی آزاد شدند. او روز ۴ مهر ۱۳۹۶ توسط ماموران اداره‌ی اطلاعات سقز در محل کارش بازداشت و به زندان مرکزی سقز منتقل شد. آقای خوشنام به اتهام تماس با رادیو فردا به تحمل سه ماه حبس محکوم شده بود.

در همین شهر «عطا شمالی» هم با تودیع وثیقه‌ی ۹۰ میلیون تومانی پس از یک ماه بازداشت آزاد گردید. او روز سەشنبە ۴ مهر در سقز در پی ابراز شادی نسبت به برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان عراق بازداشت شده بود.

در گزارش رسیده از کرمانشاه هم «علی خلیل‌پور» طلبه‌ی اهل سنت که روز ۱ آبان در شهرستان سرپل ذهاب از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، با تودیع وثیقه‌ی ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شده است. او که پیشتر مدتی را در یکی از مدارس دینی در بلوچستان تحصیل کرده است، یک هفته بعد از بازگشت از زاهدان بازداشت شده بود.

در شهرستان سردشت نیز «عبدالسلام محمودیان» امام جمعه‌ی روستای بیوران سفلی، «حاجی اسماعیلی» از معتمدین روستا و «خالد حسن‌زاده»، عضو شورای روستای مذکور به اداره‌ی اطلاعات این شهرستان احضار و مورد بازجویی قرار گرفتند. احضار این افراد با اتهام «توهین به مقدسات از طریق تغییر نام مسجد روستا» صورت گرفته است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.