•                  
سه شنبه , ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 16

احضار بهنام ابراهیم, فعال کارگری به دادگاه انقلاب دالاهو جهت محاکمه

0
333

بهنام ابراهیم زاده, فعال کارگری و فعال حقوق کودک که پس از بازداشت در ۲۶ مرداد ماه سالجاری در مظان دو اتهام , “اقدام علیه امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام”  قرار گرفته است و پس از اتمام دوران بازجوئی  با قید وثیقه و بطور موقت از زندان دیزل آباد کرمانشاه آزاد شده بود مبایست هفته آینده جهت محاکمه در شعبه یک دادگاه انقلاب دالاهو حضور پیدا کند که متعاقبا به ایشان روز دادگاه اعلام خواهد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, بهنام ابراهیم زاده “فعال کارگری” و “فعال حقوق کودک” که در تاریخ ۲۶ مرداد ماه سالجاری در سرپل ذهاب توسط اداره اطلاعات کرمانشاه بازداشت و به سلول انفرادی منتقل شده بود و سپس در تاریخ ۲۰ شهریور ماه پس از اتمام دوران بازجوئی در بازداشتگاه اداره اطلاعات کرمانشاه و  زندان دیزل آباد کرمانشاه با تفهیم دو اتهام , “اقدام علیه امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام”  در تاریخ ۲۰ شهریور ماه سالجاری با قید وثیقه بصورت موقت آزاد شده بود طی تماس تلفنی از طرف شعبه یک بازپرسی دادگاه انقلاب دالاهو جهت محاکمه احضار شده است. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران, ضمن تائید این خبر گفت به بهنام ابراهیم زاده گفته شده که روز دوشنبه ۲۸ آبان ماه اولین جلسه دادگاه این فعال کارگری و فعال حقوق کودک بوده است اما وی در دادگاه حضور پیدا نکرده است و بهنام ابراهیم زاده ضمن بیان اینکه جهت حضور در دادگاه میبایستی به ایشان بصورت کتبی تاریخ برگزاری دادگاه ابلاغ گردد و ایشان هیچگونه اطلاعی از اینکه دادگاه وی در این تاریخ بوده و ایشان هیچگونه اطلاعی از تاریخ برگزاری دادگاه نداشته نسبت به آن اظهار بی اطلاعی کرده است. 

لازم به ذکر است اتهامی که “بهنام ابراهیم زاده” توسط ارگانهای امنیتی در مظان آن قرار گرفته  مربوط به فعالیتهای این فعال کارگری و فعال حقوق کودک در ارتباط  با اطلاع رسانی پیرامون وضعیت نابسامان وعدم رسیدگی مسئولان و بی توجهی حکومت ایران به شهروندان زلزله زده و آسیب دیده از زلزله ۲۱ آبان ماه سال ۹۶  بوده است که وی با افشاگری و مصاحبه با رسانه های خارج از ایران به اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی” و ” تبلیغ علیه نظام” که وی به آن متهم شده است, مورد محاکمه قرار خواهد گرفت. 

بهنام ابراهیم‌زاده در اطراف کرمانشاه درحالی که برای کمک‌رسانی به مردم زلزله‌زده در آن مناطق رفته بود , روز جمعه ۲۶ مردادماه توسط نیروهای امنیتی کرمانشاه بازداشت شد و خانواده وی پس از ۳ روز بی‌خبری از بازداشت وی اطلاع یافتند که ایشان بازداشت شده است. 

بهنام ابراهیم زاده، متولد ۱۸ مرداد ۱۳۵۴ و ساکن تهران، کارگر و عضو «جمعیت دفاع از کار کودکان و خیابان» است که به دلیل فعالیت مسالمت‌آمیز در زمینه کارگری و مسائل مربوط به کودکان کار، از اردیبهشت ۱۳۸۹ در زندان‌های اوین و رجایی‌ شهر زندانی بوده است. قاضی ابوالقاسم صلواتی رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب در دی‌ماه ۱۳۸۹ بهنام ابراهیم زاده را در دادگاهی بدون حضور وکیل به ۲۰ سال زندان محکوم کرد که با اعتراض او در مرحله تجدید نظر به ۵ سال تبدیل شد. این فعال کارگری، در جریان حمله گارد امنیتی زندان به بند ۳۵۰ زندان اوین در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ که در رسانه‌های ایرانی منتقد حکومت به «پنجشنبه سیاه» موسوم شد، مورد ضرب و شتم قرار گرفت و مصدوم شد و پس از اعتراض به مسئولین زندان، به عنوان تنبیه ۱۵ روز به سلول انفرادی بند ۲۴۰ اوین فرستاده شد.

این فعال کارگری با اتهام ارتباط با رسانه‌ها و اطلاع رسانی درباره وضعیت خود و همچنین نوشتن نامه به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران، در حالی که درون زندان بود به دادگاه احضار شد و پرونده جدیدی علیه وی گشوده شد. در اردیبهشت ۱۳۹۴ او برای بازجویی درباره اتهامات جدیدش به سلول های انفرادی بند ۲۰۹ اوین منتقل شد . او بیش از سه ماه از هر گونه ارتباط با خانواده و وکیل محروم بود و برای اعتراف به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از درون زندان تحت فشار قرار گرفت .

با پایان بازجویی‌ها در پرونده جدید، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و قاضی احمدزاده، در دی ماه ۱۳۹۳ و پس از دادگاهی کوتاه بدون حضور وکیل، او را به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی»، «استفاده از تجهیزات ماهواره» و «نگهداری پاسور» به ۹ سال و چهار ماه حبس تعزیری دیگر محکوم کرد. این حکم پس از اعتراض و در مرحله تجدید نظر به «۷ سال و ۱۰ ماه و ۱۵ روز حبس تعزیری و چهارصدوپنجاه هزار تومان جریمه» تبدیل شد .
بهنام ابراهیم زاده که در بهمن ماه ۱۳۹۳ به عنوان تنبیه از زندان اوین به زندان رجایی شهر در کرج منتقل شده بود، روز دوشنبه یازدهم اردیبهشت با ادغام شدن پرونده‌ها و پرداخت جریمه از این زندان آزاد شد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: