شنبه , ۲۰ خرداد , ۱۴۰۲
شنبه, ژوئن 10

احضار ثمین چراغی، وکیل دادگستری به دادسرای زندان اوین

0
185

حقوق بشر در ایران  – امروز پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، شعبه ۷ بازپرسی دادسرای ناحیه ناحیه ۳۳ تهران با ارسال ابلاغیه ای کتبی ثمین چراغی را احضار کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، ثمین چراغی، وکیل دادگستری، ساکن تهران، توسط شعبه ۷ دادسرای ناحیه ۳۳ تهران، تفهیم اتهام خواهد شد. 

این وکیل دادگستری، ضمن انتشار خبر مذکور در صفحه شخصی خود، اعلام کرد که براساس ابلاغیه دریافتی باید روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ به دادسرای ناحیه ۳۳ تهران مراجعه کند. 

وی در بخش دیگری از توئیت خود اعلام کرد:”برای چند همکار وکیل دیگر هم چنین ابلاغیه‌ای از شعبه ۷ دادسرای امنیت رفته است.” 

تا این لحظه از مصادیق حقوقی اتهامات یا اتهام منتسب شده به ثمین چراغی اطلاعی حاصل نشده است. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: