چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

احضار حسین ملکی به شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری۲ تالش/ سند

0
103

حقوق بشر در ایران ـ امروز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، حسین ملکی، برای محاکمه به شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ شهرستان تالش از توابع استان گیلان احضار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، حسین ملکی، ساکن شهرستان تالش از توابع استان گیلان، توسط شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ آن شهرستان محاکمه و دفاعیات خود را ارائه کرد. 

براساس ابلاغیه صادره توسط حوریه نیکدل ناوی، منشی شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ شهرستان تالش، که در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، صادر و به حسین ملکی ابلاغ شده اتهامات وی (نشر اکاذیب در فضای مجازی)، (تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی) و (توهین به رهبری) عنوان شده است.  

لازم به اشاره است، حسین ملکی، در تاریخ ۳ اسفند ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان تالش از توابع استان گیلان، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی و طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام بطور موقت آزاد شده بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: