•                  
شنبه , ۲۷ شهریور , ۱۴۰۰
شنبه, سپتامبر 18

احضار دختر درویش محمد راجی به وزارت اطلاعات

0
306

1.jpgطیبه راجی دختر  محمد راجی از دراویش بازداشت شده در حوادث گلستان هفتم که در اثر شکنجه در دوران بازجوئی کشته شد صبح امروز به صورت تلفنی به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات احضار شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران , طیبه راجی در توییت خود به این احضار غیرقانونی واکنش نشان داده و می‌نویسد: «پدرم را سلاخی کردید حرف نزنم؟ به والله که بمیرم بهتره تا با ذلت زندگی کنم.» محمد راجی در حادثه گلستان هفتم از سوی مأمورین انتظامی و افراد لباس‌شخصی به‌شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و در دوران نگهداری در بازداشتگاه به شهادت رسید. به دنبال اعتراضات دراویش گنابادی در بهمن و اسفند ۱۳۹۶، راجی به همراه گروه دیگری از دراویش گنابادی اول اسفند پس از تجمع در مقابل ساختمان کلانتری پاسداران تهران در اعتراض به دستگیری نعمت‌الله ریاحی یکی دیگر از دراویش گنابادی دستگیر شد. خبر شهادت وی دوازده روز بعد، از سوی اداره دهم آگاهی شاپور تهران (وحدت اسلامی) روز شنبه ۱۲ اسفند از آنها خواسته‌اند «برای شناسایی» زندانی به همراه عکس و مدارک او به اداره آگاهی بروند. در روز یکشنبه ۱۳ اسفند مأموران ابتدا به خانواده او گفتند که محمد راجی در کما است. اما بعد از چند ساعت با تلفن درگذشت او را به خانواده اطلاع دادند.

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه ایران نیز در گزارشی به نقل از یک فرد مطلع که نامی از او نبرده محمد راجی.jpgگفت که محمد راجی «در شب حادثه در همان خیابان پاسداران در درگیری مجروح شده و به بیمارستان بقیةالله منتقل شد، اما فوت کرد».این در حالی است که طیبه راجی، دختر محمد راجی، در مصاحبه ای که با حقوق بشر در ایران داشت عنوان کرد که در شب حادثه در خیابان گلستان هفتم، پدرش را دیده‌است که «زنده بود و دستش را تکان داد».او گفت که پدرش هنگام بازداشت در اول اسفند ماه «شدیداً ضرب و شتم» شده بود و «حال وخیمی» داشت اما «دست خود را تکان داد» و بعد از آن هیچ تماسی با خانواده نداشت. او تأکید کرد که مسئولیت فوت پدرش با نیروهای انتظامی و امنیتی است که او را «ضرب و شتم» کرده‌اند و در مدت ۱۵ روز گذشته هیچ اطلاعی به خانواده او نداده‌اند. به خانواده‌اش اعلام و جنازه وی شبانه به شهرستان الیگودرز منتقل و به خاک سپرده شد.

پرونده قتل وی نیز در شعبه دهم بازپرسی دادسرای جنایی تهران مفتوح است اما تاکنون پیگیری‌های اولیای دم و وکیل آنها نتیجه‌ای در پی نداشته است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: