یک شنبه , ۱۴ خرداد , ۱۴۰۲
یکشنبه, ژوئن 4

احضار علی خیرجو و میثم جولانی به جلسه دادرسی

0
681

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۵ آذر ماه ۱۳۹۹، امروز شنبه ۱۵ آذر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۲ دادگاه انقلاب شهرستان اردبیل با ارسال ۲ احضاریه جداگانه علی خیرجو و میثم جولانی را به جلسه دادرسی فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۹، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علی خیرجو و میثم جولانی، دو تن از فعالان ملی مدنی ساکن شهرستان اردبیل توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهرستان از بابت دفاع آنها در برابر اتهامات تفهیم شده در مراحل بازجوئی و بازپرسی برگزار خواهد شد. پیش از این هم علی خیرجو و میثم جولانی به جلسه دادرسی در بخش اول از همین پرونده احضار و دفاعیات خود را به دادگاه ارائه کردند. جلسه دادرسی مذکور از بابت بازداشت این شهروندان در جریان اعتراضات مهر ماه سالجاری که در پی عملیات نظامی بین ۲ کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان صورت گرفته بود برگزار خواهد شد. 

یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران اعلام کرد: “میثم جولانی و علی خیرجو، با دریافت ۲ احضاریه جداگانه برای حضور در جلسه محاکمه ای که روز سه شنبه هفته جاری برگزار می شود به شعبه ۲ دادگاه انقلاب اردبیل برای ارائه دفاعیات خود از بابت اتهامات « اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، عضویت در گروههای و کانالهای معاند نظام در فضای مجازی، مشارکت در اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت و فعالیت تبلیغی علیه نظام » احضار شدند.”

علی خیرجو و میثم جولانی، جهت محاکمه در بخش اول از همین پرونده در تاریخ ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۹،  به شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ اردبیل احضار و دفاعیات خود را از بابت اتهام « مشارکت در اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد هیاهو و جنجال »، به دادگاه ارائه کردند. 

پیش از این نیز در تاریخ ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۹، جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام علی خیرجو و میثم جولانی، در شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل برگزار شده بود. 

میثم جولانی و علی خیرجو، در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، در پی یورش ماموران امنیتی به محل سکونت وی در شهرستان اردبیل بازداشت و جهت بازجوئی و تفعیم اتهام به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان منتقل و در تاریخ ۸ آبان ماه ۱۳۹۹، به همراه ۶ تن دیگر از بازداشت شدگان پارک جیرال اردبیل با تودیع قرار وثیقه و کفالت آزاد شدند. 

لازم به ذکر است، میثم جولانی در پرونده ای دیگر مربوط به بازداشت وی در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸، در تاریخ  ۱۲ تیر ماه ۱۳۹۹, پس از تشکیل جلیه واخواهی، توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ اردبیل، از بابت اتهامات اخلال در نظم عمومی از طریق حرکات نامتعارف، به تحمل ۱۳ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود. 

میثم جولانی, در تاریخ ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, بصورت غیابی توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ اردبیل به ریاست اکبر حیدری از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق حرکات نامتعارف”, به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود. 

 این فعال ملی مدنی،  پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام اخلال در نظم عمومی از طریق حرکات نامتعارف « اغتشاش » “ در تاریخ  ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان مرکزی اردبیل آزاد شد.

در تاریخ ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۸, مادر, پدر, خواهر و برادر “میثم جولانی”, که برای پیگیری وضعیت حقوقی پرونده وی به دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل مراجعه کرده بودند در پی اصرار خانواده وی مبنی بر چرائی صدور قرار کفالت به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان از سوی دادسرا برای آزادی موقت “میثم جولانی”, با رفتار پرخاشگرانه “سلیم”, دادیار مستقر در دادستانی اردبیل مواجه شدند و در ادامه با صدور حکم بازداشت هر ۴ نفر این خانواده بازداشت شدند و پس از اتمام بازجوئی توسط قاضی کشیک آزاد شدند.

میثم جولانی, در جریان بازداشتهای گسترده به دلیل اعتراضات به افزایش گرانی بنزین و گرانی کالا و خدمات در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, در خانه پدری خود به روشی خشن بازداشت شد و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با صدور قرار کفالت به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان علیرغم تامین مبلغ در خواستی برای آزادی وی اما بازپرس شعبه مذکور از آزادی موقت وی سر باز زده بود. 

این فعال ملی مدنی در تاریخ ۱۷ مرداد ماه ۱۳۹۶, از بابت پرونده ای که با اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود به دادگاه انقلاب شهرستان اهر احضار و مورد محاکمه قرار گرفته بود. علت احضار وی شرکت در مراسم زبان مادری بود که در سال ۱۳۹۴,  در شهر اهر برگزار شده بود. در جریان آن مراسم و در پی یورش نیروهای امنیتی، دستکم ۱۰۰ نفر از فعالین در این مراسم بازداشت و با پرونده‌های سیاسی و امنیتی روبه‌رو شدند.

پیش از آن و در تاریخ ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۶, “میثم جولانی”, به همراه ۲ تن دیگر از فعالان ملی مدنی به شعبه ۳ دادگاه انقلاب شهرستان اهر جهت برگزاری جلسه دادرسی احضار شده بود. 

این فعال ملی مدنی در تاریخ ۱۷ تیر ماه ۱۳۹۷ و در جریان تجمعات قلعه بابک به همراه جمع زیادی از فعالان ملی مدنی در پی یورش ماموران امنیتی به آن مراسم به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و بازداشت شده بود. 

لازم به ذکر است، طی ماههای اخیر با توجه به درگیری نظامی بین دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان به دلیل اختلاف اراضی بر سر قره باغ فشارهای امنیتی بر فعالان ملی مدنی آذربایجان که ساکن مناطق شمال غرب ایران هم هستند بیش از پیش شده است. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک ‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک ‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید کرده است. 

برچسب هااحضار و بازجوییفعال ترک آذریفعال ترک اذریسرکوب شهروندان ترکسرکوب شهروندان آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک اذربایجانیشعبه ۲ دادگاه انقلاب اردبیلفعالان ملی مدنی اردبیلفعالان ترک اذریسرکوب شهروندان ترک ایرانشهروندان ترک ساکن اردبیلمیثم جولانی فعال آذربایجانیدادگاهاحضاریه دادگاهسرکوب شهروندان ترک زبانفعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیسرکوب شهروندان ترک زبان در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اردبیلفعال ترک آذربایجانی میثم جولانیشهروندان ترک ایرانبازداشت شهروندان ترکمحاکمه میثم جولانیدادگاه انقلابشهرستان اردبیلدادگاه انقلاب اردبیلدادگاه انقلاب صدور حکم حبسفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ترک در ایرانبازداشت میثم جولانیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعال ملی مدنی میثم جولانیفعال آذربایجانی میثم جولانیفعالان ملی مدنی شهرستان سرابشهروندان ترکمحاکمه شهروندان ترک در دادگاهمیثم جولانیمیثم آل مهدیمیثم بهرام آبادیفعال ملی مدنی در ایرانفعالان ترک آذری در ایراننقض حقوق شهروندان ترک زبان در ایرانبازداشت شهروندان آذری در ایرانمیثم جولانی فعال ملی مدنیفعالان ترک آذری ایرانفعال ترک علی خیرجوشهروندان ترک آذریشعبه ۲دادگاه انقلاب اردبیلاحضار و بازجوئیاحضار به دادگاهسرکوب فعالان ترک آذریاحضار و محاکمهشهروندان آذری در ایرانبازداشت فعالان ترکفعال ترک شهرستان اردبیلاحضار و بازپرسیمیثم جولانی فعال ترکفعالان ترک آذری در خویعلی خیرجو فعال ترکشهروندان ترک تبریزفعال آذری علی خیرجوفعال ترکعلی خیرجوسرکوب شهروندان ترک در ایرانفعالان ترک آذربایجانیسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب شهروندان ترک زبان ایرانفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیمیثم جولانی فعال ترک آذربایجانیفعالان ملی مدنی ارومیهعلی خیرجو فعال ملی مدنیشعبه دادگاه انقلاب اردبیلفعال آذربایجانی علی خیرجواحضاریهشهروندان ترک در ایرانفعال ترک زبانفعالان مدنی در ایرانفعالان ترک آذبایجانی در ایرانشهروندان ترک زبان در ایرانسرکوب فعالان ترکفعالان ملی مدنی در اردبیلفعالان ملی مدنی شهرستان خویفعالان ملی مدنی تبریزبازداشت علی خیرجوشعبه۲دادگاه انقلاب اردبیلدادگاه انقلاب در اردبیلاحضاراحضار و بازداشتفعالان ترکسرکوب فعالان ترک در ایرانفعالان ملی مدنیفعالان ترک آذریبازداشت فعالان ترک آذربایجانیشهروندان ترک زباناحضار و محاکمه شهروندانفعالان ملی مدنی ایرانمحاکمه شهروندان ترکعلی خیرجو فعال ترک آذربایجانیشعبه۲ دادگاه انقلاب اردبیلمیثم جولانی اوجاق

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: