•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

احضار علی خیرجو و میثم جولانی به جلسه دادرسی

0
321

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۵ آذر ماه ۱۳۹۹، امروز شنبه ۱۵ آذر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۲ دادگاه انقلاب شهرستان اردبیل با ارسال ۲ احضاریه جداگانه علی خیرجو و میثم جولانی را به جلسه دادرسی فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۹، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علی خیرجو و میثم جولانی، دو تن از فعالان ملی مدنی ساکن شهرستان اردبیل توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهرستان از بابت دفاع آنها در برابر اتهامات تفهیم شده در مراحل بازجوئی و بازپرسی برگزار خواهد شد. پیش از این هم علی خیرجو و میثم جولانی به جلسه دادرسی در بخش اول از همین پرونده احضار و دفاعیات خود را به دادگاه ارائه کردند. جلسه دادرسی مذکور از بابت بازداشت این شهروندان در جریان اعتراضات مهر ماه سالجاری که در پی عملیات نظامی بین ۲ کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان صورت گرفته بود برگزار خواهد شد. 

یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران اعلام کرد: “میثم جولانی و علی خیرجو، با دریافت ۲ احضاریه جداگانه برای حضور در جلسه محاکمه ای که روز سه شنبه هفته جاری برگزار می شود به شعبه ۲ دادگاه انقلاب اردبیل برای ارائه دفاعیات خود از بابت اتهامات « اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، عضویت در گروههای و کانالهای معاند نظام در فضای مجازی، مشارکت در اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت و فعالیت تبلیغی علیه نظام » احضار شدند.”

علی خیرجو و میثم جولانی، جهت محاکمه در بخش اول از همین پرونده در تاریخ ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۹،  به شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ اردبیل احضار و دفاعیات خود را از بابت اتهام « مشارکت در اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد هیاهو و جنجال »، به دادگاه ارائه کردند. 

پیش از این نیز در تاریخ ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۹، جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام علی خیرجو و میثم جولانی، در شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل برگزار شده بود. 

میثم جولانی و علی خیرجو، در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، در پی یورش ماموران امنیتی به محل سکونت وی در شهرستان اردبیل بازداشت و جهت بازجوئی و تفعیم اتهام به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان منتقل و در تاریخ ۸ آبان ماه ۱۳۹۹، به همراه ۶ تن دیگر از بازداشت شدگان پارک جیرال اردبیل با تودیع قرار وثیقه و کفالت آزاد شدند. 

لازم به ذکر است، میثم جولانی در پرونده ای دیگر مربوط به بازداشت وی در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸، در تاریخ  ۱۲ تیر ماه ۱۳۹۹, پس از تشکیل جلیه واخواهی، توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ اردبیل، از بابت اتهامات اخلال در نظم عمومی از طریق حرکات نامتعارف، به تحمل ۱۳ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود. 

میثم جولانی, در تاریخ ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, بصورت غیابی توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ اردبیل به ریاست اکبر حیدری از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق حرکات نامتعارف”, به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود. 

 این فعال ملی مدنی،  پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام اخلال در نظم عمومی از طریق حرکات نامتعارف « اغتشاش » “ در تاریخ  ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان مرکزی اردبیل آزاد شد.

در تاریخ ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۸, مادر, پدر, خواهر و برادر “میثم جولانی”, که برای پیگیری وضعیت حقوقی پرونده وی به دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل مراجعه کرده بودند در پی اصرار خانواده وی مبنی بر چرائی صدور قرار کفالت به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان از سوی دادسرا برای آزادی موقت “میثم جولانی”, با رفتار پرخاشگرانه “سلیم”, دادیار مستقر در دادستانی اردبیل مواجه شدند و در ادامه با صدور حکم بازداشت هر ۴ نفر این خانواده بازداشت شدند و پس از اتمام بازجوئی توسط قاضی کشیک آزاد شدند.

میثم جولانی, در جریان بازداشتهای گسترده به دلیل اعتراضات به افزایش گرانی بنزین و گرانی کالا و خدمات در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, در خانه پدری خود به روشی خشن بازداشت شد و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با صدور قرار کفالت به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان علیرغم تامین مبلغ در خواستی برای آزادی وی اما بازپرس شعبه مذکور از آزادی موقت وی سر باز زده بود. 

این فعال ملی مدنی در تاریخ ۱۷ مرداد ماه ۱۳۹۶, از بابت پرونده ای که با اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود به دادگاه انقلاب شهرستان اهر احضار و مورد محاکمه قرار گرفته بود. علت احضار وی شرکت در مراسم زبان مادری بود که در سال ۱۳۹۴,  در شهر اهر برگزار شده بود. در جریان آن مراسم و در پی یورش نیروهای امنیتی، دستکم ۱۰۰ نفر از فعالین در این مراسم بازداشت و با پرونده‌های سیاسی و امنیتی روبه‌رو شدند.

پیش از آن و در تاریخ ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۶, “میثم جولانی”, به همراه ۲ تن دیگر از فعالان ملی مدنی به شعبه ۳ دادگاه انقلاب شهرستان اهر جهت برگزاری جلسه دادرسی احضار شده بود. 

این فعال ملی مدنی در تاریخ ۱۷ تیر ماه ۱۳۹۷ و در جریان تجمعات قلعه بابک به همراه جمع زیادی از فعالان ملی مدنی در پی یورش ماموران امنیتی به آن مراسم به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و بازداشت شده بود. 

لازم به ذکر است، طی ماههای اخیر با توجه به درگیری نظامی بین دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان به دلیل اختلاف اراضی بر سر قره باغ فشارهای امنیتی بر فعالان ملی مدنی آذربایجان که ساکن مناطق شمال غرب ایران هم هستند بیش از پیش شده است. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک ‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک ‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید کرده است. 

برچسب هافعال ملی مدنیفعال ملی مدنی میثم جولانیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی در ایرانفعال آذری علی خیرجوفعال آذربایجانی میثم جولانیفعال آذربایجانی علی خیرجوفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذربایجانی میثم جولانیفعال ترک اذریفعال ترک زبانفعال ترک شهرستان اردبیلفعال ترک علی خیرجوفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی ایرانفعالان ملی مدنی ارومیهفعالان ملی مدنی اردبیلفعالان ملی مدنی تبریزفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در اردبیلفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان ملی مدنی شهرستان خویفعالان ملی مدنی شهرستان سرابفعالان مدنی در ایرانفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذری در خویفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذریفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک اردبیلفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانمیثم آل مهدیمیثم بهرام آبادیمیثم جولانیمیثم جولانی فعال ملی مدنیمیثم جولانی فعال آذربایجانیمیثم جولانی فعال ترکمیثم جولانی فعال ترک آذربایجانیمیثم جولانی اوجاقمحاکمه میثم جولانیمحاکمه شهروندان ترکمحاکمه شهروندان ترک در دادگاهنقض حقوق شهروندان ترک زبان در ایراناحضاراحضار و محاکمهاحضار و محاکمه شهرونداناحضار و بازپرسیاحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیاحضار و بازداشتاحضار به دادگاهاحضاریهاحضاریه دادگاهبازداشت فعالان ترکبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت میثم جولانیبازداشت شهروندان آذری در ایرانبازداشت شهروندان ترکبازداشت علی خیرجودادگاهدادگاه انقلابدادگاه انقلاب اردبیلدادگاه انقلاب در اردبیلدادگاه انقلاب صدور حکم حبسسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان ترکسرکوب شهروندان ترک ایرانسرکوب شهروندان ترک در ایرانسرکوب شهروندان ترک زبانسرکوب شهروندان ترک زبان ایرانسرکوب شهروندان ترک زبان در ایرانشهروندان آذری در ایرانشهروندان ترکشهروندان ترک آذریشهروندان ترک ایرانشهروندان ترک تبریزشهروندان ترک در ایرانشهروندان ترک زبانشهروندان ترک زبان در ایرانشهروندان ترک ساکن اردبیلشهرستان اردبیلشعبه ۲ دادگاه انقلاب اردبیلشعبه ۲دادگاه انقلاب اردبیلشعبه دادگاه انقلاب اردبیلشعبه۲ دادگاه انقلاب اردبیلشعبه۲دادگاه انقلاب اردبیلعلی خیرجوعلی خیرجو فعال ملی مدنیعلی خیرجو فعال ترکعلی خیرجو فعال ترک آذربایجانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: