•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, دسامبر 4

احضار فعالین مدنی توسط وزارت اطلاعات

0
324

محسن.jpgمحسن شجاع از فعالان مدنی و سیاسی و زندانی سیاسی سابق به وزارت اطلاعات احضار گردید .

به گزارش حقوق بشر در ایران , محسن شجاع از فعالین مدنی و سیاسی و زندانی سیاسی سابق برای پاسخگویی به برخی اتهامات وارد شده به ایشان باید روز دوشنبه مورخ چهارم تیرماه ۱۳۹۷ به ساختمان مرکزی وزارت اطلاعات استان تهران احضار شد. محسن شجاع که سابقه بازداشت به خاطر حضور در اعتراضات و فعالیت های مدنی را دارد پیش ازین نیز به وزارت اطلاعات فراخوانده شده بود. لازم به ذکر است که محسن شجاع در سال های ٩٣ و ٩۴ در اعتراض به شرایط موجود در ایران و بخاطر شرکت در اعتراضات و تجمعات اعتراضى، بازداشت و به زندان اوین انتقال داده شده بود که با تعیین قرار وثیقه آزاد و اکنون در خارج از زندان به سر می برند. پیشتر نیز شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر ۱۸ تن از شهروندان، فعالین مدنی و خانواده های زندانیان سیاسی را برای رسیدگی به پرونده احضار کرده بود . شروع موج احضار و بازجوئی و دستگیری ها و فشارهای جدید روی فعالین داخل کشور نگرانی ها را در این مورد افزایش داده است. سرکوب فعالان حقوق بشر در ایران توام با احضار و تهدید آنها به منظور جلوگیری از فعالیتهای مسالمت آمیز آنها میباشد و ارگانهای امنیتی در ایران این کار را با هدف دوم دیگری که کنترل وضعیت کنونی و حساس کشور و گسترش اعتصابات و اعتراضات مدنی شهروندان در سرتاسر ایران است انجام میدهند . در اعتراضات اخیر که بعضاً با عنوان «اعتراضات دی‌ماه» از آن یاد می‌شود، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته و حدود ۵ هزار نفر نیز بازداشت شدند.

رحمانی فضلی، وزیر کشور در آخرین گفتگوی خود در این باره اذعان کرد: “اعتراضات دی‌ماه ۹۶ در ۱۰۰ شهر ایران روی داد که این اعتراضات در ۴۰ شهر به خشونت کشیده شد”.

برخی از بازداشت‌شدگان با تودیع وثیقه و تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شده‌اند و برخی از آنها نیز به زندان منتقل شده‌اند. با این حال کماکان از سرنوشت و یا محل نگه‌داری شماری از بازداشتی‌ها اطلاع دقیقی در دست نیست.

آغاز اعتراضات در شهر مشهد در تاریخ ۸ دی‌ماه ۱۳۹۶ بود، اما ناآرامی‌ها به سرعت به شهرهای دیگر تسری یافت. نیروهای امنیتی با خشونت کشنده روزافزون به این اعتراضات پاسخ داده‌اند.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.