یک شنبه , ۰۷ خرداد , ۱۴۰۲
یکشنبه, می 28

احضار ماموستا سیدجلال اکبری به دادگاه روحانیت همدان

0
132

حقوق بشر در ایران  – امروز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، شعبه دادگاه ویژه روحانیت استان همدان، ماموستا سید جلال اکبری را احضار کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای اخیر، ماموستا سیدجلال اکبری، شهروند اهل سنت، ساکن روستای دگاگا از توابع شهرستان سروآباد در استان کردستان، به دادگاه ویژه روحانیت همدان احضار شد.

براساس ابلاغیه صادره توسط رئیس دفرت دادگاه ویژه روحانیت استان همدان، مقرر شده تا ماموستا سیدجلال اکبری، امروز چهارشنبه به آن واحد قضایی مراجعه کند. 

علیرغم صدور ابلاغیه اما از علت دقیق احضار این شهروند اهل سنت، تا لحظه تنظیم این خبر اطلاعی حاصل نشده است. 

لازم به اشاره است، ماموستا سیدجلال اکبری، فعال مذهبی اهل سنت و امام جماعت روستای دگاگا از توابع شهرستان سروآباد در استان کردستان است. 

سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و ابهامات گسترده در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از مواردی است که بعنوان اعتراض در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان را محکوم کرد. 

سرکوب پیروان اهل سنت و اقلیتهای مذهبی، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ و ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هااهل سنت ایرانسنندجسرکوب پیروان سایر ادیاناهل سنت در کردستاناهل تسنن کوردستاناهل تسنن در کوردستانماموستاجلال اکبریشهرستان سروآباد استان کردستانپیروان سایر ادیان در ایراناحضاریه دادگاهپیروان اهل تسنن در ایراناحضار محاکمهفعال مذهبی اهل تسنن در ایرانسید جلال اکبریدادگاه روحانیت در استان همدانپیروان سایر ادیانپیروان اهل سنت در ایرانفعال مذهبی اهل تسنندادگاه روحانیت همدانمحاکمه شهروندان اهل تسننسیدجلال اکبریهمداناحضار به دادگاهشهروندان اهل تسننمحاکمه شهروندان اهل سنتماموستا سید جلال اکبریروستای دگاگا از توابع شهرستان سروآباداقلیتهای مذهبیاستان کردستانسرکوب اقلیتهای مذهبیفعال مذهبی اهل سنتشهرستان سروآبادجامعه اهل سنتماموستا سیدجلال اکبریروستای دگاگااهل تسننپیروان اهل سنتمحاکمه شهروندانشهروندان اهل سنتپیروان اهل سنت ایرانجامعه اهل تسننماموستاسید جلال اکبریدگاگااهل سنتدادگاه روحانیتاهل تسنن ایراناهل تسنن در کردستاناهل سنت کوردستاندادگاه روحانیت استان همدانماموستاسیدجلال اکبریدگاگا سروآباداحضاراهل سنت کردستانسروآباداهل تسنن کردستانپیروان اهل تسنن ایراناهل سنت در کوردستانماموستا جلال اکبریروستای

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: