سه شنبه , ۰۹ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

احضار مهدی نصیری، روزنامه نگار به اطلاعات سپاه استان قم

0
60

حقوق بشر در ایران ـ امروز شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، مهدی نصیری، روزنامه نگار، به اداره نظارت و پیگیری سپاه پاسداران در استان قم احضار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، مهدی نصیری، فعال سیاسی، ساکن استان قم، با دریافت تماس تلفنی به اداره نظارت و پیگیری سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در آن استان احضار شد. 

براساس اعلام کانال تلگرامی منتسب به مهدی نصیری؛ به این فعال رسانه ای اعلام شده تا فردا یکشنبه ساعت ۱۰ صبح به همراه اسناد و مدارک برای اثبات ادعاهای مطرح شده از سوی وی در مقاله ای که او اخیرا منتشر کرده به در دفتر نظارت و پیگیری سازمان اطلاعات سپاه قم مراجعه کند. 

لازم به اشاره است، مهدی نصیری، امروز شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، از بابت پرونده ای که با شکایت حمید رسایی بر علیه این فعال سیاسی باز شده بود در دادگاه ویژه روحانیت استان قم، حاضر شده بود و احضار وی پس از بازگشت وی از آن جلسه دادرسی صورت گرفته است. 

مهدی نصیری، روزنامه نگار و از مدیران پیشین روزنامه کیهان، نزدیک به طیف اصولگرا و حامیان علی خامنه ای، رهبر جمهوری است و چندی پیش با انتشار مقاله ای به نقد سیاسی حجاب اجباری در ایران پرداخته بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: