•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, اکتبر 26

احضار خانواده اسماعیل بخشی و سپیده قلیان توسط اداره اطلاعات شوش

0
181

خانواده اسماعیل بخشی و سپیده قلیان, فعال کارگری و فعال مدنی ضمن احضار به اداره اطلاعات شهرستان شوش و اعمال فشار بر آنها مبنی بر این نکته که اسماعیل بخشی و سپیده قلیان در مرود شکنجه دروغ گفته اند از آنها خواسته شده تا رسانه ها را از موضوع شکنجه این دو فعال مدنی به سکوت وادار کنند.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از بی بی سی فارسی، خانواده های بخشی و قلیان توسط اداره اطلاعات شوش احضار شده و از آنها خواسته شده که در مورد “ادعای شکنجه اسماعیل بخشی و سپیده قلیان رسانه‌ها را ساکت کنند”. بر اساس این گزارش، اسماعیل بخشی و سپیده قلیان جهت گرفتن اعتراف اجباری تحت فشار هستند. لازم به ذکر است که روز چهارشنبه، ۱ اسفند ۱۳۹۷، جمعی از بستگان و خانواده اسماعیل بخشی، فعال کارگری بازداشتی، در مقابل ساختمان دادگستری شهرستان شوش، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند و با در دست داشتن دست نوشته‌ها و پلاکاردهایی خواستار آزادی این فعال کارگری شدند. روز ۲۸ بهمن‌ماه، در حالی که خانواده نگران اسماعیل بخشی جهت پیگیری وضعیت این فعال کارگری به دادستانی مراجعه کرده بودند با بی احترامی و برخورد مامورین دادستانی روبرو شدند. این برخورد و بدرفتاری موجب وخامت حال عمومی مادر اسماعیل بخشی شد، خانم بخشی در پی این شرایط به بیمارستان منتقل شد.

حقوق بشر در ایران طی دو گزارش برخورد فیزیک با خانواده اسماعیل بخشی را اطلاع رسانی کرده بود.

اسماعیل بخشی، فعال کارگری و سپیده قلیان، فعال مدنی در تاریخ ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود  برای بار دوم بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. بازداشت اسماعیل بخشی و سپیده قلیان در حالی صورت گرفته بود که تلویزیون ایران شب ۲۹ دی ماه در فیلمی با عنوان “طراحی سوخته” اعترافاتی از اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و علی نجاتی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه که در جریان بازداشت و بازجویی پیشین آنها ضبط شده بود را نمایش داد که در آن گفته بودند با گروه‌های مارکسیستی و برانداز در خارج از ایران ارتباط دارند.

فرزانه زیلابی وکیل اسماعیل بخشی در واکنش به پخش این فیلم، اغوای افکار عمومی را خیانت به مردم و مخاطبین صدا و سیما دانست و گفت: “این صحنه سازی و بازی نابهنجار بی پاسخ نخواهد ماند و موکلم علیه صداوسیما و وزیر اطلاعات شکایت می‌کند”.

اسماعیل بخشی در تاریخ ۱۴ آذرماه با انتشار نامه‌ای با اشاره به رنج‌هایی که در زمان بازداشت به وی تحمیل شده، محمود علوی، وزیر اطلاعات را به مناظره در یک برنامه زنده تلویزیونی دعوت کرد. این نامه با واکنش‌های گوناگونی از سوی دولت، قوه قضاییه و مجلس ایران و از طرفی جامعه مدنی ایران مواجه شد. خبر شکنجه و بدرفتاری با این فعال کارگری از زمان انتشار افکار عمومی را متاثر کرده است.

اسماعیل بخشی از فعالان کارگری شرکت نیشکر هفت‌تپه در تاریخ ۲۷ آبان‌ماه در جریان چهاردهمین روز تجمع اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپه مقابل فرمانداری شوش همراه با تعداد دیگری از معترضان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و روز چهارشنبه ۲۱ آذرماه با تودیع وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. اتهامات “اخلال در نظم عمومی” و “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” در شعبه اول دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شوش و اتهام “مشارکت در تشکیل گروه برای بر هم زدن امنیت ملی” در شعبه ۱۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اهواز علیه او مطرح شده بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: