•                  
جمعه , ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰
شنبه, ژوئن 19

احضار و بازجوئی از پدر حمزه درویش, زندانی عقیدتی محبوس در زندان رجائی شهر توسط اداره اطلاعات رشت

0
264

محمدناصر درویش، پدر حمزه درویش، زندانی عقیدتی اهل سنت مذهب محبوس در زندان رجایی شهر کرج، روز دوشنبه ۲۹ بهمن ماه سالجاری در پی احضار تلفنی در اداره اطلاعات رشت حاضر و مورد بازجوئی قرار گرفت.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۹ بهمن ماه سالجاری, محمدناصر درویش، پدر حمزه درویش زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در زندان رجائی شهر کرج،  در پی احضار تلفنی روز دوشنبه در اداره اطلاعات رشت حاضر شد و مورد بازجوئی ماموران امنیتی قرار گرفت. لازم به ذکر است  مضمون بازجوئی از پدر حمزه درویش پیرامون این نکته بوده که ماموران از آقای درویش خواسته اند که فرزندش را متقاعد کند تا از شکایتش از بازجوی خود صرف نظر کند. حمزه درویش به همراه توحید قریشی دیگر زندانی سنی مذهب محبوس در زندان رجائی شهر کرج از ۱۳ روز پیش در اعتصاب غذا و در سلول انفرادی در شرایط جسمانی وخیم و بدور از حق دسترسی به درمان و خدمات پزشکی بسر می برند که علیرغم احتمال شکستگی دست و پایشان کماکان از هر گونه رسیدگی پزشکی محروم هستند و حقوق بشر در ایران در گزارشات مختلفی از تداوم اعتصاب غذا و نگهداری این دور زندانی محروم از حق درمان آن هم در شرایط جسمانی وخیم در سلول انفرادی هشدار داده است.  

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر گفت: “ماموران اداره اطلاعات به پدر این زندانی عقیدتی  گفته‌اند از این به بعد حق ندارد باید ارتباطش را با فرزندش حمزه بطور کامل قطع کند و حتی حق ندارد به حسای بانک فرزندش پول واریز کند. ماموران همچنین به محمد درویش گفته اند که فرزندش حمزه را متقاعد کند تا از شکایتش از کارشناس (بازجو) اداره اطلاعات رشت صرف نظر کند. حمزه درویش پیشتر به دلیل توهین، بدرفتاری و همچنین مورد شکنجه واقع شدن از یکی از بازجویان این اداره شکایت کرده بود، هر چند علیرغم پیگیری‌های فراوان تاکنون هیچ پاسخی از سوی مراکز قضایی استان گیلان دریافت نکرده است”. این منبع همچنین در ادامه گفت:ماموران امنیتی همچنین پدر آقای درویش را تهدید کرده‌اند که در صورت پیگیری شکایت فرزندش برای وی پرونده‌سازی کرده و کاری خواهند کرد که حکمی سنگین‌تر از حکم فعلی برای او صادر شود.  احضار و تهدید پدر حمزه درویش توسط اداره اطلاعات رشت در حالی صورت گرفته است، که ۱۳ روز است که از یورش گارد زندان رجائی شهر به سالن اندرزگاه  که توام با ضرب و شتم شدید و انتقال حمزه درویش و توحید قریشی به سلولهای انفرادی زندان رجایی شهر کرج، این زندانیان کماکان علیرغم اعتصاب غذا و احتمال شکستگی دست و پای‌شان در شرایطی سخت و بدون رسیدگی پزشکی نگهداری می شوند.

لازم به یادآوری است در پی حمله خشونت آمیز نیروهای گارد زندان رجایی شهر کرج در تاریخ ۱۷ بهمن ماه به سالن محل نگهداری زندانیان سنی مذهب و مضروب کردن آنان، دستکم ۸ تن از این زندانیان به سلول انفرادی منتقل شده بودند. این اقدام به بهانه امتناع توحید قریشی، از حضور در جلسه دادگاه و حمایت سایر زندانیان از تصمیم او صورت گرفته است. دلیل امتناع این زندانی از حضور در جلسه دادگاه عدم رعایت فاصله زمانی قانونی میان تاریخ احضار با تاریخ جلسه دادگاه و همچنین عدم دسترسی به وکیل خود بوده است.

از این میان ۶ تن علیرغم آسیب دیدگی ناشی از ضرب و شتم و بدون رسیدگی پزشکی به بند بازگردانده شدند ولی حمزه درویش به همراه توحید قریشی همچنان در سلول انفرادی نگهداری می شوند. این دو زندانی پس از انتقال به سلول انفرادی در اعتراض به رفتار خشونت آمیز مسئولین زندان دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

خانواده این زندانیان به دلیل اینکه با وجود احتمال شکستگی دست و پای این زندانیان و همچنین تداوم اعتصاب غذا، مسئولان زندان بر ادامه محروم نگه داشتن آنها از دریافت خدمات پزشکی اصرار دارند، اعلام کرده‌اند که در صورت بروز هر گونه آسیب جسمی یا روحی به سلامتی فرزندانشان، مسئولان زندان و مقامات قضایی را مسئول دانسته و از آنها شکایت خواهند کرد.

این نخستین بار نیست که این‌گونه حملات به بند زندانیان اهل سنت صورت می‌گیرد. در مردادماه سال جاری و در سالیان گذشته نیز به صورت مکرر زندانیان این سالن بارها مورد حمله و بازرسی توام با خشونت و تخریب وسایل شخصی قرار گرفته‌اند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: