•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

احضار و بازجوئی از ۳۲ تن از شهروندان بهائی ساکن کرج توسط اداره اطلاعات

0
415

طی دو هفته اخیر دستکم ۳۲ شهروند بهایی در یک پرونده مشترک به اداره اطلاعات کرج احضار و مورد بازجوئی قرار گرفته اند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی دو هفته اخیر دستکم ۳۲ شهروند بهایی در یک پرونده مشترک به اداره اطلاعات کرج احضار و بازجویی شدند. این شهروندان پیشتر نیز در زمان بازداشت یکی دیگر از شهروندان بهایی به نام مهرداد حیرانی در کلاس وی حضور داشتند و در همان محل مورد بازجویی نیروهای امنیتی قرار گرفته بودند. اسامی این شهروندان بهایی: “سعید وجدانی، طاهره پاشائی، رادمان فروغی، شیدا مطلق، ترانه بدیعی، سپهر فروهری، مسعود ذاکریان، بدیع الله تشکر، پروین تشکر، فریناز خوش فطرت، ترنم هاشمی، کامبیز صفائی، سرمد صادقیان، ناهید فرهنگی، هستی ماندگاری، نسیم ذبیحی، روحیه انوری، شعله اماموردی، شیرین خلص، فروتن بیانی، آرمین روحانی، آیدین روحانی، نازنین شریفی، نیما شریفی، رامتین منزوی، پرنیان بدیعی ، مهسان مختاری، آرمان پورمرادیان، محمود فشامی، سمیعه احسانی، پویا اسلامی، دلکش بهبهانی” توسط منابع مختلف برای حقوق بشر در ایران احراز شده است.  همچنین بک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “این شهروندان در زمان بازداشت مهرداد حیرانی در کلاس درس وی حضور داشتند و مامورین امنیتی که جهت بازداشت ایشان به محل آمده بودند، تمام این افراد را نیز در همان محل بازجویی کرده و تلفن‌های همراهشان را نیز ضبط کرده بودند. این افراد از تاریخ ۳ دی‌ماه تاکنون با اعلام قبلی به تدریج طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هر هفته به اداره اطلاعات کرج احضار و بازجویی شده‌اند. 
این منبع مطلع همچنین افزود: “مامورین پس از بازجویی و اعلام اینکه پرونده آنها به دادگاه ارسال و به آنها اطلاع داده خواهد شد، تلفن همراه این شهروندان بهائی را پس داده‌اند”.
لازم به یادآوری است مهرداد حیرانی شهروند بهایی ساکن تهران، که پیشتر در تاریخ ۲۱ اردیبهشت‌ماه سال جاری توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود، پس از گذشت سه ماه در تاریخ ۲۰ مردادماه ۹۷ با تودیع قرار وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی و تا زمان پایان دادرسی از زندان آزاد شده بود.

 محروم شدن دست کم ۵۸ تن از دانشجویان بهائی طی کنکور سراسری سال جاری از ادامه تحصیل، اخراج حداقل ۱۱ دانشجوی بهائی در مقاطع مختلف از دانشگاه‌ها، ممانعت از فعالیت اقتصادی و اخراج دستکم ۶ تن از شهروندان بهائی از محل کار شخصی یا شرکت‌های خصوصی، احضار و بازداشت ۷۲ تن از شهروندان بهائی توسط نیروهای امنیتی، محکومیت ۲۴ شهروند بهایی به تحمل ۴۶ سال حبس و ۹ سال تبعید، ارائه گسترده محصولات اصطلاحاً فرهنگی و رسانه‌ای در راستای بهایی‌ستیزی، پلمب شدن و تداوم پلمب محل کسب بسیاری از شهروندان بهایی، تخریب قبور و ممانعت از دفن شهروندان بهایی در آرامستان‌های بهاییان در شهرهای مختلف تنها قسمتی از افزایش فشار بر شهروندان این جامعه از ابتدای سال جاری تا روز ۲۸ آبان‌ماه بوده است.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.