چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

احضار چند مدیر ورزشی شهر شیراز به دادسرا

0
253

حقوق بشر در ایران ـ امروز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، برگزار کنندگان مسابقه دو میدانی در شهر شیراز به دادسرا احضار شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از انتخاب، روز شنبه ۱۶ فروردین ماه ۱۴۰۲، سید مصطفی بحرینی،‌ دادستان عمومی و انقلاب شهر شیراز مرکز استان فارس از احضار شماری از مسئولان ورزش شهر شیراز در پی برگزاری مسابقه دو همگانی با حضور زنان (بدون حجاب اسلامی) در آن مسابقه و از تشکیل پرونده قضایی برای آنها خبر داد. 

براساس این گزارش، احضار این افراد پس از آن صورت گرفت که تصاویری از مسابقات دو میدانی در شیراز با حضور زنان (بدون حجاب) در این مسابقه منجر شد تا مسئول قضایی طبق روال جاری آن افراد را به دادستانی و دادسرا احضار کنند.

دادستان عمومی و انقلاب شیراز در تشریح این خبر گفت:”قصور، ترک فعل و تقصیر احتمالی مسئولان در این خصوص با جدیت بررسی می شود و بر همین اساس، سرپرست ورزش و جوانان استان، مدیر ورزش و جوانان شیراز و رئیس هیأت دو و ‌میدانی و مسئولین انتظامات برگزاری مسابقه جهت ارائه توضیح به دادستانی احضار شدند.”

وی در ادامه مدعی شد:”شواهد حاکی از ورود غیر مجاز تعدادی دونده به مسیر مسابقه بوده و این موضوع نیز به صورت مجزا در دستور بررسی قرار دارد.” 

همچنین، در ادامه واکنش‌ها به حضور زنان بدون (حجاب اجباری) در مسابقه دو ماراتن شیراز، رسانه‌ها در ایران از استعفای هاشم صیامی، رئیس فدراسیون دو و میدانی، در این رابطه گزارش دادند. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است. 

برخوردهای تبعیض آمیز با زنان و دختران و اعمال محدودیتهای مختلف بر علیه آنها به خاطر جنسیت آنها ناقض ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی، سیاسی و اجتماعی است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: