•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

احضار یک شهروند بهائی به دادسرای اوین / هویت نهمین شهروند در پرونده بهارستان اصفهان مشخص شد/ سند

0
867

در ادامه احضار و بازداشت روزهای اخیر شهروندان بهائی، نیروهای امنیتی صبح روز سه‌شنبه پس از ورود به منزل “فرید اسماعیلی” شهروند بهائی ساکن تهران، ضمن تفتیش منزل و ضبط تعدادی از وسایل شخصی از جمله تلفن همراه، لپ تاپ ، کتب و عکس‌های مربوط به آئین بهائی، این شهروند بهائی را به دادسرای اوین احضار کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، صبح روز سه‌شنبه ۲۹ آبان‌ماه ۹۷، “فرید اسماعیلی” شهروند بهائی ساکن تهران به دادسرای اوین احضار شده است. همچنین با توجه به بررسیهای انجام گرفته توسط فعالان حقوق بشر در ایران و اسنادی که اخیرا در ارتباط با هشت شهروند بهائی بازداشت و محکوم شده در بهارستان اصفهان به  حقوق بشر در ایران رسیده هویت نهمین شهروند بازداشت و محکوم شده در این پرونده نیز شناسایی شد. نیروهای امنیتی ساعت ۸ صبح روز ۲۹ آبان‌ماه با حضور در منزل فرید اسماعیلی و تفتیش محل، ضمن ضبط تعدادی از وسایل شخصی، کتب و عکسای مربوط به آیین بهایی، این شهروند بهایی را نیز به دادسرای اوین احضار کردند. لازم به ذکر است طی همان روز نیروهای امنیتی با حضور در منزل مهوش عدالتی (زائری) شهروند بهائی ساکن تهران وی را نیز جهت بازجوئی احضار کردند و یک شهروند بهائی دیگر نیز در تهران به نام “سپیده کشاورز” توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود.

پیش از آن در تاریخ ۲۷ آبان‌ماه نیز، شهرزاد نظیفی، شهروند بهائی و از قهرمانان و مربیان موتور کراس بانوان در ایران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه زندان اوین منتقل شده است.

همچنین در گزارشی دیگر، طبق اسنادی که اخیرا در ارتباط با هشت شهروند بهایی بازداشت و محکوم شده در بهارستان اصفهان به دست این خبرگزاری رسیده هویت نهمین شهروند بازداشت و محکوم شده نیز محرز شده است.

“علی ثانی” دیگر هم‌ پرونده‌ای این ۸ شهروند بهائی است که همزمان با این شهروندان بازداشت و در روزهای اخیر توسط شعبه اول دادگاه انقلاب استان اصفهان به اتهام “عضویت در تشکیلات غیر قانونی بهایی” به ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق تبلیغ آیین بهایی” به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.
در دادنامه‌ای که اخیرا برای  حقوق بشر در ایران ارسال گردیده است از این شهروند با عنوان “علی ثانی (مسلمان جذب شده به بهاییت)” نام برده شده و علاوه بر ۶ سال حبس طبق این حکم به مدت ۵ سال نیز از حرفه فروش و کرایه محصولات فرهنگی محروم شده است. وی پیش از بازداشت به فروش محصولات فرهنگی مشغول بوده است.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۳۰ آبان‌ماه ۹۷ در گزارشی  از محکومیت ۸ شهروند بهایی در بهارستان اصفهان مجموعا به ۴۲ سال حبس تعزیری خبر داده بود.

این شهروندان در تاریخ ۱ مهرماه ۹۷ در بهارستان اصفهان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند. نیروهای امنیتی در زمان بازداشت منزل این شهروندان را نیز مورد تفتیش و ضبط تعدادی از وسایل شخصی قرار داده بودند.

براساس گزارشات منتشر شده در وبسایت حقوق بشر در ایران شهروندان بهائی در شهرهای مختلف کشور از ابتدای سال جاری تاکنون با موج جدیدی از فشار و نقض آشکار حقوق بشر روبه‌رو بوده‌اند. محروم شدن دست کم ۵۸ تن از دانشجویان بهایی طی کنکور سراسری سال جاری از ادامه تحصیل، اخراج حداقل ۱۱ دانشجوی بهایی در مقاطع مختلف از دانشگاه‌ها، ممانعت از فعالیت اقتصادی و اخراج دستکم ۶ تن از شهروندان بهایی از محل کار شخصی یا شرکت‌های خصوصی، احضار و بازداشت ۷۲ تن از شهروندان بهائی توسط نیروهای امنیتی، محکومیت ۲۴ شهروند بهایی به تحمل ۴۶ سال حبس و ۹ سال تبعید، ارائه گسترده محصولات اصطلاحاً فرهنگی و رسانه‌ای در راستای بهایی‌ستیزی، پلمب شدن و تداوم پلمب محل کسب بسیاری از شهروندان بهایی، تخریب قبور و ممانعت از دفن شهروندان بهایی در آرامستان‌های بهاییان در شهرهای مختلف تنها قسمتی از افزایش فشار بر شهروندان این جامعه از ابتدای سال جاری تا روز ۲۸ آبان‌ماه بوده است.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: