•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

احضار ۱۸ تن از فعالان مدنی و خانواده‌های زندانیان سیاسی به دادگاه به دلیل حمایت از زندانیان سیاسی

0
446

tajdid-765x510.jpgشعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر ۱۸ تن از شهروندان، فعالین مدنی و خانواده های زندانیان سیاسی را برای رسیدگی به پرونده احضار کرده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، ۱۸ فعال مدنی و خانواده های زندانیان سیاسی به اسامی لیلا (خدیجه) میرغفاری، سیمین عیوض‌زاده، رضا ملک، هاشم زینالی، احسان خیبر، عادل عروجی، محسن حاصلی، محسن شجاع،اسماعیل حسینی کوه کمری ، اعظم نجفی، پروین سلیمانی، شرمین یمنی، سارا ساعی،ارشیا رحمتی، فریده طوسی، زهرا مدرس زاده، پروین و علی بابایی که در سال ۹۴ هر یک به ۹۱ روز حبس تغریزی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدنده بودند جهت رسیدگی مجدد به پرونده می بایست ۲۳ خردادماه به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر احضار شدند . این شهروندان نخستین بار در شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری دو تهران به اتهام «اخلال در نظم عمومی از طریق تجمع غیرقانونی» محاکمه شده بودند و پس از دادگاه برایشان حکم حبس و شلاق صادر شد.

پرونده این فعالان به دنبال تجمع شان مقابل اوین برای حمایت از زندانیان سیاسی مفتوح شده است.

فعالان نامبرده شده در ۲۰ آبان ۹۴ بازداشت و پس از یک هفته با قرار وثیقه آزاد شدند.

حقوق بشر در ایران پیشتر در تاریخ سه شنبه ۱۸ اردیبهشت خبر از بازداشت لیلا میرغفاری  را به جهت  پاسخگویی به شکایت به دادسرای عمومی و انقلاب اوین داده بود . خانم غفاری بهمن ماه گذشته با ایستادن روی یک سکوی برق در مقابل ستاد پیگیری وزارت اطلاعات و برداشتن روسری خود، نوشته ای را بالا گرفت که روز آن خواستار توقف خشونت علیه زنان شده بود. ماموران امنیتی هنگام بازداشت او اقدام به ضرب و جرح کردند که منجر به مصدومیت پای او شد. لیلا میرغفاری که سابقه دستگری و بازجویی متعددی دارد یکی از دختران خیابان انقلاب نیز هست و به دنبال اعتراض به حجاب اجباری پرونده ای در دادگاه ارشاد برای او مفتوح شده است.

او اکنون با قرار وثیقه آزاد است و وسایل شخصی وی همچنان در توقیف است.

رضا ملک یکی دیگر از متهمان این پرونده آخرین بار در اردیبهشت سال گذشته بازداشت شد و اکنون با حکم ۱۰ سال حبس در اوین زندانی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.