سه شنبه , ۰۹ خرداد , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, می 30

احضار ۲ شهروند اهل سنت به دادگاه روحانیت استان همدان

0
76

حقوق بشر در ایران ـ امروز چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، دادگاه ویژه روحانیت استان همدان، ماموستا مادح کرمی و ماموستا عبدالجبار لطفی را احضار کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای اخیر، ماموستا مادح کرمی، فعال مذهبی اهل سنت در روستای هویه از توابع شهر سنندج مرکز استان کردستان، به دادگاه ویژه روحانیت در استان همدان احضار شد. 

براساس این گزارش، از ماموستا مادح کرمی خواسته شده تا در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، در دادگاه ویژه روحانیت استان همدان حاضر شود. 

لازم به اشاره است، ماموستا مادح کرمی، در تاریخ ۲۶ دی ماه ۱۴۰۱، به شعبه بازپرسی در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شویشه از توابع استان کردستان، احضار و پس از طی مراحل بازپرسی از بابت اتهامات (تبلیغ علیه نظام و حمایت از اعتراضات)، (اخلال در آسایش عمومی) و (تشویش اذهان عمومی) تفهیم اتهام و پرونده وی به دادگاه ویژه روحانیت در استان همدان ارجاع شده بود. 

در خبری دیگر، طی روزهای اخیر، ماموستا عبدالجبار لطفی، فعال مذهبی اهل سنت و امام جماعت مسجد جامع ارشاد واقع در شهر سنندج مرکز استان کردستان، برای دومین مرحله به دادگاه ویژه روحانیت استان همدان احضار شد. 

براساس این گزارش، مقرر شده تا ماموستا عبدالجبار لطفی، در تاریخ ۳ خرداد ماه ۱۴۰۲، در محل دادگاه ویژه روحانیت استان همدان حاضر شود. 

لازم به اشاره است، ماموستا عبدالجبار لطفی، در آذر ماه ١٤٠١، به دادگاه ویژه روحانیت همدان احضار در خصوص مواضعی که پیرامون اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ عنوان کرده بود با پرونده سازی قضایی مواجه شده بود. 

سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و ابهامات گسترده در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از مواردی است که بعنوان اعتراض در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان را محکوم کرد. 

سرکوب پیروان اهل سنت و اقلیتهای مذهبی، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ و ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هااهل سنتمحاکمهماموستامحاکمه شهروندانسرکوب اهل تسنناحضارومحاکمهاهل تسنن سنندججامعه اهل تسننماموستا مادح کرمی شهروند اهل سنتروستای هویه از توابع سنندجعبدالجبارلطفی شهروند اهل سنتاحضاربازپرسیاستان همدانپیروان اهل تسننشهروندان اهل سنتاحضارمحاکمهدادگاه ویژه روحانیت همدانبازپرسی و تفهیم اتهامماموستامادح کرمی شهروند اهل سنتهویه سنندجعبدالجبارلطفی شهروند اهل تسننحقوق بشر در ایرانپیروان اهل سنتجلسه بازپرسیحقوق بشر ایراناهل تسنن کردستاناحضار محاکمهماموستا مادح کرمیدادگاه روحانیت استان همدانماموستا مادح کرمی شهروند اهل تسننهویه سنندج کردستانبازجوییشهروندان کوردکوردستانپیروان اهل تسنن در ایرانعبدالجبارلطفیمادح کرمیدادگاه ویژه روحانیت استان همدانماموستاعبدالجبار لطفیمسجد جامع ارشاد واقع در شهر سنندجپیروان سایر ادیاندادگاه روحانیتشهروندان کردپیروان اهل سنت در ایرانفعال مذهبی اهل تسننعبدالجبار لطفیماموستامادح کرمیدادگاه ویژه روحانیونماموستا عبدالجبارلطفیمسجد جامع ارشاد سنندجدادگاه ویژه روحانیتاهل سنت کردستانشهروندان اهل تسننماموستا عبدالجبار لطفیروستای هویهمحاکمه شهروندان اهل تسننماموستا عبدالجبارلطفی شهروند اهل سنتمسجد جامع سنندجاقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق شهروندی در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی در ایرانفعال مذهبی اهل سنتاحضار و محاکمه شهروندانماموستاعبدالجبارلطفیمحاکمه شهروندان اهل سنتمادح کرمی شهروند اهل سنتماموستا عبدالجبارلطفی شهروند اهل تسننعبدالجبار لطفی شهروند اهل سنتاهل تسننبازجوئیسرکوب پیروان سایر ادیان در ایراندادگاه ویژه روحایتسرکوب اهل سنتاحضار بازپرسیاهل سنت سنندججامعه اهل سنتمادح کرمی شهروند اهل تسننروستای هویه از توابع شهر سنندجعبدالجبار لطفی شهروند اهل تسنن

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: