•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۴ مهر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, اکتبر 6

احمد شهید در شورای آتلانتیک: وضعیت حقوق بشر ایران بهتر نشده است

0
317

احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران، در سخنانی در اندیشکده شورای آتلانتیک در شهر واشنگتن، بار دیگر تاکید کرد وضعیت حقوق بشر در ایران بهتر نشده است.او که از سال ۲۰۱۱ میلادی به این سمت انتخاب شده است، در پاسخ به انتقادهایی که در مورد گزینشی برخورد کردن و استانداردهای دوگانه در موضوع حقوق بشر می‌شود، با اشاره به کشورهایی مثل عربستان سعودی گفت، وضع حقوق بشر در همه کشورها باید جدی گرفته شود.

150327125829_ahmad_shaheed_512x288_getty

آقای شهید در ادامه تاکید کرد که با این حال، این کشورها همکاری هایی با نهادهای بین المللی داشته و اجازه سفر و تحقیق به گزارشگران سازمان ملل متحد را داده‌اند، که ایران از آن سر باز زده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران تاکنون اجازه سفر احمد شهید به این کشور را، علیرغم درخواست‌های مکرر او، صادر نکرده‌اند.

سخنرانان نشست اندیشکده شورای آتلانتیک گفتند با وجود روی کار آمدن دولت حسن روحانی، وضعیت حقوق بشر در ایران همچنان نامناسب است و از بازداشت کسانی گفتند که در پی ایجاد پلی میان ایران و جامعه بین المللی هستند.

در پی رسیدن به توافق هسته ای میان ایران و قدرت‌های جهانی، دیدگاه‌های مختلفی در ارتباط با تاثیر این توافق بر مسائل داخلی ایران از جمله حقوق بشر مطرح شد.

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران و نزدیکان او بارها تاکید کرده‌اند که چیزی به نام “برجام ۲” را به رسمیت نمی‌شناسد؛ عبارتی که حسن روحانی در مورد عمل به وعده‌های داخلی انتخاباتی خود، از جمله برچیدن فضای امنیتی و بهبود وضعیت حقوق بشر، استفاده کرد.

با وجود کارنامه انتقادبرانگیز حقوق بشر ایران، سخنرانان نشست اندیشکده شورای آتلانتیک، توجه گسترده نهادهای بین المللی به این مساله و تلاش‌های فعالان ایرانی در داخل و خارج از کشور را نشانی از امیدواری به بهبود وضعیت حقوق بشر و آزادی بیان در ایران دانستند.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.