چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

احکام اعدام دستکم ۷ زندانی در ۵ استان اجرا شد

0
69

حقوق بشر در ایران ـ امروز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، احکام اعدام دستکم ۶ زندانی با جرائم (قتل عمد) و (موادمخدر) در زندانهای رجایی شهر کرج، میناب، بندرعباس، زندان مرکزی(چوبیندر) قزوین، و زندان شهرستان نیشابور اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شبکه شرق، سحرگاه امروز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، سعید صالح، زندانی متهم به (قتل عمد) و محبوس در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد. 

براساس این گزارش،‌ سعید صالح، در حالی به قتل مرتکب شده که در اردیبهشت ماه ۱۳۹۷، وحید مرادی، به دیدن یکی از دوستانش به نام حسین در خیابان ۲۱ ولنجک رفت و در عالم مستی بین وحید مرادی با حسین و ۳ خواهرزاده اش درگیری رخ داد که در نهایت منجر به ارتکاب قتل از سوی وحید مرادی شد. 

وحید مرادی پس از قتل قصد خروج از کشور را داشت که دستگیر شد و وحید ۴۳ ساله پس از تحقیقات تکمیلی و صدور کیفرخواست به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.

تیرماه سال ۱۳۹۷، وحید مرادی، در پی بروز یک درگیری، هنگام هواخوری در زندان رجایی شهر، توسط یکی از زندانیان که سابقه قتل داشته و بخشیده شده بود به قتل رسید.

سعید صالح، به اتهام قتل وحید مرادی در دادگاه کیفری ۱ استان تهران به اتهام (قتل وحید مرادی) محاکمه و به اعدام محکوم و این حکم پس از استیذان نزد رئیس قوه قضائیه برای اجرا به شعبه اجرای احکام دادسرای امور جنایی تهران ارجاع و سحرگاه امروز حکم اعدام سعید صالح اجرا شد. 

سعید صالح، در تاریخ ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۵، به اتهام درگیری دسته جمعی  در خیابان منصور، مرتکب قتل فردی به نام علی ـ ۴۷ ساله از طریق شلیک با اسلحه ساچمه زنی شد و اسفندماه ۱۳۹۵ توسط ماموران اداره پلیس آگاهی به اتهام (قتل عمد) دستگیر شد. 

بررسی سوابق سعید صالح، نشان داد وی در یک فقره سرقت مسلحانه از طلافروشی در شهرستان لاهیجان را نیز طی سالهای قبل ارتکاب قتل هم داشته است. 

خبرگزاری رکنا هم با انتشار خبری اعلام کرد؛ سحرگاه امروز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، حسین امیرآبادی (حسین غول)، زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد. 

یک منبع مطلع در خصوص اعدام این زندانی گفت:”حسین امیرآبادی(حسین غول)، پیش از بازداشت مربی بدنسازی بوده و چند سال قبل به اتهام قتل عمد دستگیر و پس از محاکمه در دادگاه کیفری ۱ استان تهران به اعدام محکوم و حکم وی در دیوان عالی کشور عینا تائید شده بود.”

همچنین، گفته می شود ۳ زندانی دیگر، با هویت نامشخص به همراه حسین امیرآبادی و سعید صالح برای اجرای احکام اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند اما تا لحظه تنظیم این خبر از وضعیت آنها اطلاعی در دسترس نیست. 

وبسایت حال وش هم در خبری افزود؛ سحرگاه امروز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، لال‌محمد شیرزایی‌ براهویی، متولد: ۱۳۵۹، فرزند محمد، اهل زاهدان و ساکن روستای میرزاپانگ شهرستان گالیکش به همراه یک زندانی دیگر با نام حسن زارعی، اهل بندرعباس، زندانیان متهم به جرائم (موادمخدر) و محبوس در زندان شهرستان میناب، اعدام شدند. 

به نقل از یک منبع مطلع:”لال‌محمد شیرزایی‌ براهویی، در سال ۱۳۹۹، به اتهام حمل و نگهدای نوعی از موادمخدر در شهرستان میناب، دستگیر و پس از طی مراحل بازجویی و بازپرسی در نهایت توسط دادگاه انقلاب آن شهرستان محاکمه و به اعدام محکوم شد.” 

این منبع مطلع همچنین افزود:”پیشتر یک برادر وی به نام محمود شیرزایی براهویی در سال ۱۳۹۷ در زندان شهرستان گنبد کاووس از توابع استان گلستان، با اتهام (مواد مخدر) اعدام شد.” 

این منبع مطلع در تشریح اجرای حکم اعدام دیگر زندانی هم تشریح کرد:”حسن زارعی، نیز در سال ۱۳۹۹، با اتهامات جرایم (موادمخدر) در شهرستان میناب توسط ماموران نیروی انتظامی، بازداشت و پس از اتمام مراحل تحقیقات در دادگاه انقلاب شهرستان میناب محاکمه و در سال ۱۴۰۰ به اعدام محکوم شده بود. 

سامان حقوق بشر ایران هم با انتشار خبری افزود؛ سحرگاه امروز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، شاهین فیروزکوهی و علی دفتری، دو زندانی متهم به جرائم(موادمخدر) و محبوس در زندان مرکزی (چوبیندر) استان قزوین، اعدام شدند. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر ایران:”شاهین فیروزکوهی از حدود چهار سال پیش در زندان بود و پدر یک فرزند بود. علی دفتری هم اهل ساری بود و از چهار سال پیش در زندان به سر میبرد.” 

در خبری دیگر، سحرگاه امروز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، حنیف خسروی، زندانی متهم به (قتل عمد) و محبوس در زندان شهرستان نیشابور از توابع استان خراسان رضوی، پس از مخالفت ولی دم مقتول با اعلام رضایت، اعدام شد.

یک منبع مطلع درخصوص اعدام این زندانی به سازمان حقوق بشر ایران گفت:”حنیف خسروی متهم بود که سه سال پیش در یک نزاع دسته جمعی مرتکب قتل شده است. خانواده مقتول از سه ماه پیش قرار بود که رضایت بدهند، اما صرف نظر کردند و خواستار اجرای حکم شدند.” 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. 

برچسب هازندانیحکم اعدامقاتلمینابزندان نیشابورحسین امیرآبادیلال‌محمد شیرزایی‌حنیف خسرویدادگاه کیفری۱ استان تهرانزندانقتلجرائم مواد مخدرشهر کرج استان البرزحسین امیر آبادیلال‌ محمد شیرزایی‌ براهوییاعدام حنیف خسرویحسن زارعیزندان رجائی شهرمجازات اعداماعدام قاتلدادگاه کیفری ۱ استان تهراناعدام در زندان رجایی شهر کرجحسین امیرابادیلال‌ محمد شیرزایی‌شهرستان نیشابور استان خراسان رضویقصاص نفسنقض حقوق شهروندیموادمخدرشهرستان نیشابورنیشابور خراسان رضویحسین غوللال‌محمد شیرزایی‌ براهوئیقاتل وحیدمرادیاعدام در ایراننقض حقوق بشرقتل وحیدمرادیقاچاق موادمخدرسعید صالحاعدام سعید صالحلال‌ محمد شیرزایی‌ براهوئیزندان شهرستان نیشابورحقوق بشر در ایرانکرجشهرستان میناباعدامیانسعیدصالحاعدام سعیدصالحمحمود شیرزایی براهوییزندان شهرستان مینابحقوق بشرمواد مخدرفعالین حقوق بشر در ایراناعدام موادمخدرزندانیان متهم به قتلوحیدمرادیاعدام قاتل وحید مرادیشاهین فیروزکوهیمیناب استان کرماناعدام مواد مخدرزندان رجایی شهراعدامیاعدام زندانیانوحید مرادیلال‌محمد شیرزایی‌ براهوییعلی دفتریدادگاه کیفری ۱استان تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: