یک شنبه , ۰۷ خرداد , ۱۴۰۲
یکشنبه, می 28

احکام شلاق در ملاء عام سه شهروند سقزی به تجدیدنظر رفت

0
666

shalagh-taazir-had-shallagh-tahghir2-300x191.jpgسه شهروند سقزی که با اتهاماتی سیاسی پس از ابراز شادی نسبت به استقلال اقلیم کردستان عراق بە تحمل شلاق در ملاء عام محکوم شده‌اند، بە احکام صادرە اعتراض نمودند. میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های غیر‌انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، سە شهروند سقزی به نامهای «ایوب جوان‌پور»، «زمانە زیویە» و «منارە ملاویسە» که از سوی دادگاه انقلاب این شهر هر کدام بە ۵٠ ضربه شلاق در ملاء عام و پرداخت مبلغ یک میلیون و هشتصدهزار تومان جریمه‌ی نقدی محکوم شده‌اند، به احکام صادره اعتراض کردند و درخواستشان جهت رسیدگی در دادگاه تجدیدنظر، ارسال شد.

این افراد که با تودیع وثیقه‌ی ۸۰ میلیون تومانی امکان آزادی یافته‌اند، علت صدور احکام مذکور را «غیرقانونی و صرفا بر مبنای ادعاهای وزارت اطلاعات» عنوان کرده‌اند.

زمانه زیویه دانشجوی ترم آخر رشته‌ی حقوق دانشگاه پیام نور سقز به همراه ایوب جوان‌پور و منارە ملاویسە با اتهاماتی همچون «اقدام علیە امنیت ملی»، «شرکت در تجمعات غیرقانونی» و «اخلال در نظم عمومی» از طریق حمایت از استقلال اقلیم کردستان عراق در هفته‌ی اول آذر ۱۳۹۶ مورد محاکمه قرار گرفتند و حکم نیز در شانزدهم آذر به آنها ابلاغ شد.

میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های غیر‌انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: