•                  
دوشنبه , ۱۱ مرداد , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, آگوست 3

اخبار کارگری؛ معوقات مزدی و بیکاری/ سه تجمع اعتراضی برگزار شد

0
207

نمجکوپ۲۳۵.PNGکارگران حفاری شمال از پرداخت نشدن معوقات مزدی خود خبر دادند. آنها دمی‌گویند شرایط شغلی‌مان رو به افول است.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا ، در خبری دیگر نیز کارخانه صدر فولاد خرم آباد با داشتن حدود ۱۸۰ کارگر فعالیت های خود را به صورت کامل از چند روز پیش متوقف کرده است. مشکلات مربوط به تامین نقدینگی و جذب سرمایه گذار جدید از دلایل اصلی این تعطیلی است. همچنین طی روزهای گذشته، بومی‌های کنگان در استان بوشهر، کارگران بخش کشاورزی وصنعتی شاغل معترض مجتمع نیشکر هفت تپه و جمعی از مردم چوئبده در تجمعاتی اعتراضی خواستر رسیدگی به مطالبات خود شدند.مورخ ۱۳۹۶/۰۹/۱۲، کارگران حفاری شمال از پرداخت نشدن معوقات مزدی خود خبر دادند. آنها دمی‌گویند شرایط شغلی‌مان رو به افول است.

جمعی از کارگران حفاری شمال در تماس با ایلنا از عدم پرداخت مطالبات مزدی خود خبر دادند.

به گفته این کارگران تا کنون حقوق آبان ماه آنها پرداخت نشده؛ علاوه بر آن این کارگران ادعا می‌کنند از سال گذشته عیدی و مزایای مزدی طلبکارند که مشخص نیست چه زمانی قرار است پرداخت شود. این کارگران می‌گویند مزد مهرماه را در روزهای گذشته گرفته‌ایم اما آن را نیز کامل به همه نپرداخته‌اند.

در عین حال این کارگران از شرایط شغلی خود ابراز نارضایتی کردند و گفتند: “در ماههای گذشته سطح دستمزدهای ما کاهش یافته‌است. آنها از نامه‌ای خبر می‌دهند که در روزهای گذشته به دستشان رسیده؛ مدیر عامل شرکت در این نامه خطاب به کارگران ضمن بیان مشکلات موجود از آنها خواسته مراعات حال شرکت را بکنند و اندکی مدارا نمایند”.

روابط عمومی حفاری شمال در ارتباط با کاهش دستمزد کارگران به خبرنگار ایلنا گفت: “کاهش مزد در برنامه کاری نبوده، بلکه آنچه انجام شده، طرح اصلاح ساختار است که ممکن است در مواردی از مزد کارگران کاسته شده باشد؛ اما در مواردی نیز افزایش مزدی داشته‌ایم”.

در مقابل کارگران حفاری شمال از وضعیت موجود ابراز نارضایتی می‌کنند و می‌گویند اگر قرار باشد از دستمزدمان کاسته شود و آن را هم با تاخیر دریافت کنیم، نمی‌دانیم چه آینده‌ای در انتظارمان خواهد بود.

این کارگران می‌گویند هفته گذشته در اعتراض به کاهش دستمزدها، در دکل‌های خشکی دست از کار کشیدیم و اعتراض خود را به مدیران شرکت نشان دادیم.

بیکاری حدود ۱۸۰ کارگر کارخانه صدر فولاد خرم آباد
به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۹/۱۲، کارخانه صدر فولاد خرم آباد با داشتن حدود ۱۸۰ کارگر فعالیت های خود را به صورت کامل از چند روز پیش متوقف کرده است. مشکلات مربوط به تامین نقدینگی و جذب سرمایه گذار جدید از دلایل اصلی این تعطیلی است.

در تماس ایلنا با دفتر کارخانه صدر فولاد گفته شد که مشکلات مربوط به تامین نقدینگی و جذب سرمایه گذار جدید موجب شده تا این واحد صنعتی از ابتدای سال جاری به تدریج تعطیل شود که نتیجه آن بیکاری حدود ۱۸۰ کارگر در شهرستان خرم آباد شده است.

«سید موسی خادمی» مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان لرستان در همین باره به رسانه های اعلام کرده است: “کارخانه صدر فولاد خرم آباد ۱۸۴ کارگر دارد و این افراد چندین ماه از حقوق خود را از این کارخانه طلب دارند؛ همچنین این کارخانه به شرکت‌های خدمات‌رسان آب و برق بدهکار است که باید مشکلات این بدهی‌ها و همچنین مشکلات مربوط به حق بیمه های کارگران آن برطرف شود”.

همچنین به ایلنا گفته شد که علاوه بر ۱۸۰ کارگر که بیکار شده اند حدود ۳ نفر از پرسنل اداری صدر فولاد هم که در دفتر تهران کار می کردند هم کار خود را از دست داده‌اند.

مطابق اعلام یک نفر از اعضای هیات مدیره شرکت صدر فولاد، در سال جاری قرار شد که در جلسات ستاد تسهیل یک بانک عامل برای تأمین سرمایه در گردش با کارخانه همکاری کند که این نیز به در بسته خورد.

وی تاکید کرده که در حال حاضر طرح توسعه این کارخانه راه‌اندازی قسمت ذوب آن است که کوره آن ظرفیت ذوب ۴۰۰ هزار تن شمش را دارد.

ادامه اعتراضات بومی‌های کنگان/ شب گذشته مقابل فاز ۱۹ چادر زدند
به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۹/۱۲، بومی‌های کنگان در استان بوشهر در اعتراض به بیکاری، مقابل فاز ۱۹ پارس جنوبی چادر زدند.

اعتراضات بومی‌های کنگان و جنوب استان بوشهر به بیکاری ادامه دارد.

در ادامه اعتراضات روز گذشته، معترضان شب گذشته را مقابل فاز ۱۹ پارس جنوبی چادر زدند و با در دست داشتن پلاکاردهایی به نرخ بالای بیکاری بومی‌ها در استان بوشهر اعتراض کردند.

معترضان می‌گویند: “علیرغم پروژه‌های فعال در استان بوشهر که نیاز به نیروی کار در حجم بالا دارد، بومی‌ها در کنگان بیکارند و از شغل مناسب محروم مانده‌اند”. آنها می‌گویند: “بسیاری از جوانان کنگانی صاحب تحصیلات دانشگاهی و مهارت هستند ولی علیرغم همه آنها بیکارند”.

جوانان بیکار کنگانی روز گذشته نیز مقابل فاز ۱۹ پارس جنوبی تجمع اعتراضی برگزار کردند.

کارگران مجتمع نیشکر هفت تپ تجمع کردند/ کارفرما وعده پرداخت مطالبات را داد
به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۹/۱۱، صبح روزشنبه (۱۱ آذر ماه) کارگران بخش کشاورزی وصنعتی شاغل معترض مجتمع نیشکر هفت تپه با تجمع مقابل ساختمان کارخانه شکر ومحوطه آن خواسته‌های صنفی خود را مطرح کردند.

تعداد تجمع کنندگان که در اصل کارگران رسمی و روز مزدی شاغل بخش صنعت وکشاورزی این مجتمع هستند تا نزدیک به ۵۰۰ نفر برآورد می‌شود.

آنها مدعی هستند که بابت دستمزد بهمن واسفند سال ۹۴ چهار ماه مزد معوقه سال جاری به همراه پاداش وبهربرداری سال‌های ۹۴ و ۹۵ طلبکارند.

دلیل دیگر اعتراض کارگران این واحد تولیدی، مربوط به پرداخت نشدن حق بیمه از جانب کارفرما به سازمان تامین اجتماعی است که مشکلات زیادی برای کارگران ایجاد کرده است.

همچنین کارگران روز مزدی نیز خواستار پرداخت مطالبات معوقه خود در ماه های بهمن واسفند سال گذشته ودو ماه از سال جاری به همراه ۸ ماه حق بن معوقه مربوط به سال ۹۵ هستند.

طبق اظهارات معترضین حدود ۵۰۰ نفر از کارگران این واحد آماده بازنشسته شدن از طریق قانون مشاغل سخت وزیان آور هستند و در صورتی که هزینه ۴ درصد بازنشستگی آنها به تامین اجتماعی پرداخت شود این کارگران به زودی بازنشسته خواهند شد.

در عین حال معرضین می‌گویند اگر کارفرمای خصوصی توانایی پرداخت مطالبات معوقه کارگران شاغل و بازنشسته مجتمع را ندارد مجددا این واحد بزرگ تولیدی وکشاورزی را به دولت عودت دهد.

به گفته کارگران معترض اجتماع صنفی آنها دقایق قبل در حالی خاتمه یافت که قائم مقام مدیر عامل مجتمع به همراه تعدادی دیگر از مسئولان این واحد وعده دادند که به زودی بخشی از معوقات مزدی آنها را پرداخت خواهند کرد.

تجمع در اعتراض به مناقصه ای که چاپ نشد
به گزارش صدا وسیما مورخ ۱۱ آذر ۱۳۹۶، جمعی از مردم چوئبده مقابل شهرداری این شهر مرزی تجمع کردند.

تجمع کنندگان از نحوه اجرای مناقصه ساخت ساختمان شهردای چوئبده گلایه دارند.

آنان می گویند: “بر اساس شواهد موجود، به استناد انتشار مناقصه ۲۶ مهر در روزنامه ی رسالت، ساخت ساختمان شهرداری چوئبده به افرادی غیر بومی واگذار شده است و این در حالیست که در این تاریخ هیچگونه مناقصه ای در روزنامه رسالت چاپ نشده است”.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: